Muž, který v pondělí držel v Sydney 17 hodin jako rukojmí návštěvníky kavárny, byl podle australského premiéra Tonyho Abbotta hluboce narušený jedinec. Police ho neměla na svém seznamu sledovaných teroristů. Abbot to v úterý řekl na tiskové konferenci uspořádané k pondělnímu incidentu, který si vyžádal životy tří lidí a čtyři zraněné.

Mezi mrtvými je také útočník, jímž byl muž íránského původu Man Haron Monis. Abbott přiznal, že byl policii "dobře znám, ale že nebyl na seznamu osob sledovaných kvůli terorismu".

Monis je samozvaný duchovní, který se dříve věnoval černé magii, aby při ní mohl sexuálně obtěžovat ženy. Lidé, kteří se s ním dostali do styku, o něm hovoří jako o duševně narušeném jedinci. Muž, který nastoupil svéráznou cestu radikálního islámu posíláním sprostých dopisů rodinám australských vojáků padlých v boji proti terorismu, má na krku i obvinění ze spoluviny na vraždě své bývalé manželky.

Muž držel v kavárně v centru Sydney asi dvacítku lidí dlouhých 16 hodin od pondělního dopoledne. Asi dvě hodiny po půlnoci místního času začal mít Monis podle australských sdělovacích prostředků potíže udržet se bdělý.

Využil toho čtyřiatřicetiletý manažer kavárny Lindt Chocolat Tori Johnson a pokusil se Monise odzbrojit. Vrhl se prý na něj, aby umožnil lidem z kavárny utéct. Monis ale začal střílet a manažer nepřežil. 

Druhou obětí je osmatřicetiletá právnička a matka tří dětí Katrina Dawsonová, která byla zastřelena, když do kavárny vtrhlo policejní komando. Podle australského tisku se Dawsonová snažila ochránit svou těhotnou přítelkyni.

Hned druhý den lidé vytvořili na Martinském náměstí ostrov květin jako památník dvěma obětem Monisovy střelby. Květiny přišel položit také premiér Tony Abbott s manželkou.

Místní list The Australian ve svém úterním úvodníku napsal, že jakkoli "vyšinutá" mohla být motivace pachatele, podařily se mu tři věci. Jednak incident vyvolal celosvětovou pozornost, jednak několik dní před Vánoci ochrnulo centrum největšího města země. Obyčejné Australany ale také probudil a lidé si uvědomili, že teroristická realita by mohla udeřit tak blízko.

Související