Americký prezident Barack Obama podepsal nový zákon o protiruských sankcích, který nedávno schválil Kongres, aby podpořil Ukrajinu a dodatečně zvýšil tlak na Rusko.

Zároveň ale Obama oznámil, že této legislativy nevyužije k zavedení dalších restrikcí proti Rusku, a naopak je připraven již uplatněné sankce zmírnit, pokud Moskva "podnikne kroky ke zmírnění napětí způsobeného její agresí proti Ukrajině", napsala agentura Reuters.

Obama netajil svoje výhrady k iniciativě Kongresu z minulého týdne, aby byly vytvořeny podmínky pro rozšíření sankcí zaměřených na osoby a firmy provokující nestabilitu na Ukrajině. Norma navíc otevírá dveře k dodávkám zbraní Ukrajině.

Podle šéfa Bílého domu se tím vysílá matoucí signál evropským spojencům i Rusku v době, kdy panují zvýšené naděje na diplomatické urovnání krize na východě Ukrajiny.

"Moje vláda bude i nadále úzce spolupracovat se svými spojenci a partnery v Evropě a na mezinárodní úrovni podle vývoje na Ukrajině a bude přezkoumávat a vyvažovat svoje sankce v reakci na ruskou aktivitu," uvedl dnes Obama v prohlášení.

"Jsme stále připraveni zvrátit sankce, pokud Rusko přijme nezbytná opatření," dodal.

Související