Izraelská armáda provedla letecký úder v Pásmu Gazy, jehož cílem bylo palestinské hnutí Hamás. Podle agentury AP šlo o první letecký útok izraelské armády na palestinském území od padesátidenní války, která skončila v srpnu.

Izraelská armáda uvedla, že útok byl reakcí na raketu vypálenou v pátek na Izrael z Pásma Gazy. Tato raketa podle policie nezpůsobila žádná zranění.

"(Izraelská armáda) nebude tolerovat žádný pokus o podkopání bezpečnosti a ohrožení izraelských civilistů. Teroristická organizace Hamás je zodpovědná za páteční útok proti Izraeli," uvedl mluvčí armády Peter Lerner. Dodal, že cílem izraelského útoku byla "teroristická infrastruktura Hamásu".

Podle informací agentury AP bylo slyšet dva výbuchy v regionu Chán Júnis na jihu Pásma Gazy, kde se nacházejí výcvikové tábory pro palestinské bojovníky. Zatím nejsou zprávy o žádných zraněných.

Soud Evropské unie tento týden rozhodl o dočasném vyřazení palestinského hnutí Hamás z unijního seznamu teroristických organizací. Zmrazení finančních prostředků představitelů Hamásu ale nadále trvá. K dočasnému vyškrtnutí ze seznamu podle verdiktu došlo na základě formálních nedostatků někdejšího rozhodnutí EU.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu označil Hamás za "vražednou teroristickou organizaci" a vyzval Evropskou unii, aby hnutí na seznam okamžitě vrátila.

Letní válka Izraele s Hamásem si vyžádala přes 2100 mrtvých Palestinců, převážně civilistů. Na izraelské straně bylo zabito 66 vojáků a šest civilistů.

Kromě toho v pátek schválilo valné shromáždění OSN rezoluci vyzývající Izrael, aby zaplatil Libanonu přes 850 milionů dolarů (téměř 20 miliard Kč) jako odškodné za únik ropy způsobený útokem izraelských vzdušných sil na nádrže pro skladování ropy. Útok se odehrál v červenci 2006, kdy Izrael válčil s libanonským hnutím Hizballáh. Izrael zatím rezoluci nekomentoval, Libanon ji označil za "významný pokrok".

Související