Organizace Islámský stát (IS), která ovládá značná území v Sýrii a Iráku, údajně popravila stovku zahraničních bojovníků, kteří se chystali dezertovat. Mezi nespokojenci podniká speciálně vzniklá vojenská policie domovní a osobní prohlídky. S odvoláním na syrského protivládního a protiislámského aktivistu o tom dnes informoval list Financial Times.

Razie v desítkách domů islámských bojovníků v hlavním městě IS, kterým se stalo syrské město Rakka, ležící u hranic s Irákem, vedly také k desítkám zadržených.

O demoralizaci zejména mezi zahraničními islamistickými bojovníky psal britský tisk už v polovině října, kdy tvrdil, že IS uvěznil pět Britů, tři Francouze, dva Němce a dva Belgičany. Ti se údajně chtěli vrátit domů poté, co si stěžovali, že jsou nuceni více bojovat proti jiným povstaleckým skupinám než proti syrskému režimu prezidenta Bašára Asada.

Podle říjnových odhadů odborníků z londýnské univerzity King's College si přálo opustit řady IS a vrátit se domů kolem 30 až 50 Britů. Provázely je ale obavy z trestního postihu v jejich vlasti.

O další třicítku bojovníků přišel Islámský stát v bojích o syrské město Kobani. Příslušníkům kurdských milicí se podařilo odrazit útok jednotek IS zahájený v pátek, zabili při tom 26 ozbrojenců IS, informovala agentura DPA. Sedm dalších islamistických bojovníků bylo podle kurdských zdrojů zabito při následném protiútoku na východní frontě obléhaného města.

Od srpnového zahájení amerických náletů proti bojovníkům IS se islamisté v záboru nových území v Sýrii a Iráku zbrzdili a s postupem času začaly mezi nimi rychleji narůstat ztráty. Například za 40 dní během října a listopadu podnikla Američany vedená koalice kolem 2000 náletů, při nichž zabila více než 500 islamistů, uvedla monitorovací skupina Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Související