Farmáři ve Vietnamu jsou spokojení. Poptávka po pepři i jeho cena ve světě výrazně rostou a to se často promítá i v peněženkách zemědělců ve Vietnamu. Tato země v jihovýchodní Asii je jedničkou v produkci zmíněného ostrého koření - patří jí více než polovina světového trhu.

"Přišel jsem sem s prázdnýma rukama. Příjmy z prodeje pepře mi umožnily koupit mé rodině motorky a postavit si dům," pochvaluje si čtyřiapadesátiletý farmář Nguyen Van Thanh, který pepř pěstuje už 14 let. "Kdybych chtěl, tak bych si mohl koupit i auto. Raději ale nakoupím více půdy, abych mohl rozšířit produkci," svěřil se pěstitel se svými plány agentuře Bloomberg. Ročně Thanh sklidí 4,5 až pět tun pepře, který prodává téměř za devět dolarů za kilogram. A to je devětkrát více, než jsou jeho produkční náklady.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.