Řeckému parlamentu se ani napodruhé nepodařilo zvolit nového prezidenta. Pro kandidáta vládních konzervativců Stavrose Dimase se mezi 300 poslanci nepodařilo najít potřebné dvě třetiny hlasů.

Třetí a poslední pokus budou mít zákonodárci 29. prosince. V případě, že ani tehdy hlavu státu nezvolí, budou v novém roce následovat předčasné volby.

Pro bývalého evropského komisaře Dimase hlasovalo dnes jen 168 z 299 přítomných poslanců. Zbylých 131 zákonodárců se hlasování zdrželo. Ve srovnání s prvním kolem volby, která proběhla 17. prosince, získal 73letý Dimas o osm hlasů více. Ke zvolení potřeboval Dimas 200 hlasů, ve třetím kole mu stačit bude "pouze" 180 hlasů.

Volební období současného prezidenta Karolose Papuliase skončí na počátku března 2015.

Řecký premiér Antonis Samaras v neděli nečekaně nabídl, že rozšíří vládní koalici a zajistí konání parlamentních voleb ke konci příštího roku místo v řádném termínu v polovině roku 2016. Podle premiéra je potřeba ukončit v Řecku období politické nestability, opozice ale jeho návrh odmítla.

Podle průzkumů by Samarasova vládnoucí koalice v případných předčasných volbách svou pozici pravděpodobně neobhájila. Nejsilnější stranou by se stala údajně levicová formace SYRIZA předsedy Alexise Tsiprase, která odmítá pokračovat v úsporném kurzu dosavadní vlády.

Související