Mezi Kyjevem a proruskými separatisty na východě Ukrajiny začala výměna více než 370 válečných zajatců, z nichž 150 je z ukrajinských ozbrojených sil a 222 z řad povstalců. Podle ruských agentur Interfax a RIA Novosti se výměna koná na neutrální půdě mezi oblastmi kontrolovanými oběma stranami.

Výměna zajatců se měla uskutečnit už počátkem týdne. Její zpoždění přitom vedlo i k odkladu dalšího kola jednání o urovnání ukrajinské krize, které se mělo v pátek konat v Minsku, ale nakonec bylo odloženo na neurčito, upozornila agentura AP.

"Setkání kontaktní skupiny" s proruskými separatisty na Ukrajině "se dnes neuskuteční," řekl v pátek ráno mluvčí běloruské diplomacie Dzmitryj Mirončyk. Důvody krachu jednání podle západních agentur neuvedl. Na dotaz ohledně data příštího setkání kontaktní skupiny prohlásil, že to záleží na jejích členech. Bělorusko je nadále připraveno poskytnout zázemí pro vyjednávání, sdělil mluvčí.

Úvodní setkání kontaktní skupiny o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny se v Minsku konalo ve středu. Účastnili se ho vyjednávači Ruska, Ukrajiny, proruských separatistů a zástupci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Očekává se, že kontaktní skupina potvrdí příměří na Donbasu platné od 9. prosince a dojedná stažení těžkých zbraní z linie fronty. První kolo rozhovorů však bylo složité a o dosavadních výsledcích existují zatím jen sporé informace.

Podle čtvrtečního vyjádření šéfa radikálů z ukrajinské Luhanské oblasti Igora Plotnického se ve středu podařilo dosáhnout jediné dohody, kterou je ujednání o výměně zajatců. Tuto dohodu ve čtvrtek večer potvrdil i Kyjev.

Pokud jde o stahování těžkých zbraní, generál Oleksandr Rozmaznin z generálního štábu ukrajinské armády podle čtvrtečních zpráv řekl, že tato činnost měla začít po 26. prosinci.

Doněcké separatisty na středečním jednání zastupoval jejich zplnomocněnec Denis Pušilin. Ten v pátek podle agentury AFP oznámil, že neobdržel pozvánku na další kolo minských rozhovorů. Ruské velvyslanectví v Kyjevě, jehož velvyslance Michaila Zurabova na minské rozhovory delegovalo Rusko, podle AFP uvedlo, že nemá k dispozici žádné informace o příštím setkání skupiny.

Související