Rusko z dobré vůle prezidenta Vladimira Putina zásobuje Ukrajinu uhlím a elektrickou energií bez podmínky platby předem.

V sobotu to v rozhovoru s agenturou TASS prohlásil Putinův mluvčí Dmitrij Peskov.

Ruský vicepremiér Dmitrij Kozak dříve uvedl, že Moskva je připravena měsíčně podporovat Ukrajinu až milionem tun uhlí a devíti miliardami kilowatthodin elektrické energie.

Kyjev prozatím podle agentury DPA tyto dodávky nepotvrdil.

"Vzhledem ke kritické energetické situaci se prezident Putin rozhodl souhlasit s energetickými dodávkami, i když jim nebude předcházet platba," řekl Peskov. Dodal, že odpuštění platby předem, kterou dosud Moskva vyžadovala, "dokazuje dobrou politickou vůli prezidenta Putina".

Kozak dříve prohlásil, že Rusko se rozhodlo poskytnout Ukrajině 500 tisíc tun uhlí a že je připraveno dodávané množství rozšířit až na dvojnásobek. Veškeré energetické dodávky se podle vicepremiéra budou odbavovat za "zjednodušených podmínek". Kozak rovněž řekl, že o energetické zásobování požádala Ukrajina.

Kyjev prozatím energetickou dohodu nepotvrdil.

Dopoledne sice ukrajinské ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo na svém webu informaci, že Rusko souhlasí s energetickými dodávkami bez plateb předem. Později ale ministerstvo tuto tiskovou zprávu z portálu odstranilo s tím, že ji tam umístili hackeři.

Na Ukrajině panuje kvůli energetické krizi nouzový stav. Boje na východě země totiž zastavily činnost tepelných elektráren, které dodávají až 40 procent celkové ukrajinské spotřeby. Následkem toho musely úřady přistoupit k přídělové distribuci.

Související