Íránská armáda v sobotu v rámci několikadenních manévrů vyzkoušela bezpilotní letadlo, které chce používat k likvidačním akcím. Označuje ho jako sebevražedný stroj.

Velitel pozemních jednotek Ahmad Rezá Púrdastán řekl, že jde o mobilní bombu schopnou zaútočit na cíle ve vzduchu, na zemi i na vodě.

Letadlo prý ponese výbušniny, doletí k cíli a tam exploduje. Je určené k tomu, aby způsobilo co největší škodu a přitom neohrozilo životy íránských vojáků.

Letadlo je schopno vydržet ve vzduchu 10 hodin. Je vybaveno zobrazovacím zařízením mapujícím okolí v plném rozsahu 360 stupňů. Jde zřejmě o modifikaci amerického letadla ScanEagle, kterých Íránci údajně několik ukořistili, když se tyto americké bezpilotní stroje dostaly do íránského vzdušného prostoru v Perském zálivu.

Manévry s názvem "Muhammad, posel boží" začaly ve čtvrtek a konají se na jihovýchodě Íránu a v moři od Hormuzského průlivu po Adenský záliv.

Účastní se jich námořnictvo, pozemní vojsko i letectvo, zapojeno je 13 tisíc vojáků. Cvičení se účastní také elitní revoluční gardy. Pozemní armády budou cvičit v provinciích Hormozgán a Sístán a Balúčestán.

Íránské velení už minulý týden požádalo zahraniční armády, aby z oblasti odvolaly svá plavidla. Admirál Habíbolláh Sajjárí ujistil, že manévry "neohrozí zahraniční jednotky v Perském zálivu", což se podle agentur týkalo zřejmě páté americké flotily v Bahrajnu.

Související