Pohřešované letadlo společnosti Indonesia AirAsia se 162 lidmi na palubě se pravděpodobně zřítilo do moře. Uvedla to v pondělí indonéská pátrací a záchranná agentura. Letadlo na lince z indonéské Surabaje do Singapuru v neděli časně ráno místního času zmizelo z obrazovek radarů. Indonésie v pondělí obnovila pátrání, které v neděli přerušila kvůli tmě.

Během pátrání se zatím nenašly žádné trosky, indonéský viceprezident Jusuf Kalla nicméně již na nedělní tiskové konferenci vyjádřil obavu, že letadlo se zřítilo. O příčinách potíží stroje, jehož pilot žádal o změnu výškové hladiny letu, aby se vyhnul bouřkové oblasti, se zatím jen spekuluje. Nejčastěji se hovoří o mimořádně špatných povětrnostních podmínkách.

Indonesia AirAsia je dceřinou firmou malajsijské letecké společnosti AirAsia. Pohřešované letadlo už nemůže být ve vzduchu, protože mělo palivo jen na dvě hodiny letu.

Bylo v něm 155 cestujících a sedmičlenná posádka. V ní bylo šest Indonésanů a jeden Francouz; na seznamu cestujících jsou hlavně Indonésané, tři Jihokorejci a po jednom občanovi Singapuru, Malajsie a Británie. Kromě 138 dospělých cestujících bylo v letounu 17 dětí. Británie identifikovala svého občana jako ředitele energetické firmy. Chi Man Choi letěl s dvouletou dcerou do Singapuru za manželkou.

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt 43 minut po startu. Když se pilot naposledy přihlásil, letěl ve výšce 9,7 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,5 kilometru, aby se vyhnul bouři. Na radarových obrazovkách bylo letadlo ještě v 00:16 středoevropského času, avšak identifikovatelné bylo jenom přes automatický signál. O dvě minuty později z radaru zmizelo. Tato informace se liší od zprávy vydané společností AirAsia, podle níž byl kontakt přerušen v 00:24 středoevropského času.

Od počátku se objevovaly informace o vraku, naposledy v neděli večer místního času indonéský server Bangka Post tvrdil, že trosky se nacházejí východně od ostrova Belitung, který leží u východního pobřeží Sumatry. Letadlo se před ztrátou kontaktu nacházelo mezi indonéským přístavem Tanjung Pandan a městem Pontianak v provincii Západní Kalimantan na Borneu. Pátrání se soustřeďuje na Jávské moře.

Incident je letos již třetím velkým leteckým problémem spojovaným s Malajsií. V březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě a rozsáhlé pátrání po něm zůstává stále bez výsledku. 17. července byl nad Ukrajinou sestřelen letoun společnosti Malaysia Airlines s 298 lidmi. Letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru a nikdo z lidí na palubě nepřežil.

Související