Pohřešované letadlo společnosti Indonesia AirAsia se 162 lidmi na palubě se pravděpodobně zřítilo do moře. Uvedla to indonéská pátrací a záchranná agentura.

Indonésie v pondělí obnovila pátrání po pohřešovaném letadle, které v neděli přerušila kvůli tmě, a informovala o nálezu neidentifikovaných předmětů a palivových skvrn na hladině moře. Později se ukázalo, že nejde o trosky hledaného stroje.

Letadlo na lince z indonéské Surabaje do Singapuru v neděli časně ráno místního času zmizelo z obrazovek radarů. Na palubě bylo 155 cestujících a sedmičlenná posádka. V ní bylo šest Indonésanů a jeden Francouz. Na seznamu cestujících jsou hlavně Indonésané, tři Jihokorejci a po jednom občanovi Singapuru, Malajsie a Británie. Kromě 138 dospělých cestujících bylo v letounu 17 dětí. Stroj už nemůže být ve vzduchu, protože měl palivo jen na dvě hodiny letu.

Indonéská pátrací a záchranná agentura v pondělí uvedla, že letadlo se pravděpodobně zřítilo do moře. Také indonéský viceprezident Jusuf Kalla už na nedělní tiskové konferenci vyjádřil obavu, že letadlo se zřítilo. O příčinách potíží stroje, jehož pilot žádal o změnu výškové hladiny letu, aby se vyhnul bouřkové oblasti, se zatím jen spekuluje. Nejčastěji se hovoří o mimořádně špatných povětrnostních podmínkách.

Společnost AirAsia založil s pouhými dvěma letadly Tony Fernandez v roce 2001. Jde o jednu z nejrychleji rostoucích lowcostových aerolinek a dosud ji nepotkal žádný větší problém.

Fernandez v neděli na Twitteru uvedl, že je překvapen obrovskou podporou, zejména od ostatních aerolinií. "Tohle je má největší noční můra. Ale nelze ji zastavit," dodal k nehodě. Akcie společnosti spadly v pondělí na malajsijské burze o 13 procent, uvedl server Financial Times.

Kontrolní věž v Jakartě s letadlem ztratila kontakt v neděli 00:18 SEČ, tedy 43 minut po startu. Pilot se prý naposledy přihlásil v 00:12 SEČ. Letěl ve výšce 9,7 kilometru a žádal o povolení vystoupit do výšky 11,5 kilometru, aby se vyhnul bouři. Na radarových obrazovkách bylo letadlo ještě v 00:16 SEČ, avšak identifikovatelné bylo jenom přes automatický signál. O dvě minuty později z radaru zmizelo. Tato informace se liší od zprávy vydané společností AirAsia, podle níž byl kontakt přerušen v 00:24 SEČ.

Od počátku se objevovaly informace o vraku, naposledy v neděli večer místního času indonéský server Bangka Post tvrdil, že trosky se nacházejí východně od ostrova Belitung, který leží u východního pobřeží Sumatry. Letadlo se před ztrátou kontaktu nacházelo mezi indonéským přístavem Tanjung Pandan a městem Pontianak v provincii Západní Kalimantan na Borneu. Pátrání se soustřeďuje na Jávské moře.

Incident je letos již třetím velkým leteckým problémem spojovaným s Malajsií. V březnu zmizelo na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu letadlo společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě a rozsáhlé pátrání po něm zůstává stále bez výsledku. 17. července byl nad Ukrajinou sestřelen letoun společnosti Malaysia Airlines s 298 lidmi. Letěl z Amsterodamu do Kuala Lumpuru a nikdo z lidí na palubě nepřežil.

Související