Ve Švédsku v noci na pondělí zachvátil požár mešitu na jihu země. Jde již o druhý podobný incident v posledních pěti dnech. Sdělila to místní policie, která zjišťuje, jak oheň vznikl. V zemi převažuje názor, že jde o úmyslně založený požár. Mešity ve Švédsku, kde sílí vliv krajní pravice, byly v minulých měsících terčem různých útoků.

Požár v mešitě ve městě Eslöv na jihu země vypukl z dosud neznámých příčin kolem 03:00 SEČ. Byl rychle uhašen, nikoho nezranil a způsobil jen malé škody.

Naopak předchozí požár ve čtvrtek ve městě Eskilstuna západně od Stockholmu zranil nejméně pět lidí. Ani zde není stále jasné, co požár způsobilo. Policie sice nejprve hovořila o tom, že někdo vhodil mezi shromážděné muslimy zápalný předmět, ale poté to zpochybnila s tím, že nemůže najít svědky.

Ve Švédsku, kde se po zářijových volbách stala radikálně pravicová strana Švédští demokraté třetí nejsilnější parlamentní formací, se podle agentury AFP příliš nedaří vyšetřovat nenávistné projevy proti přistěhovalcům. Nikdo nebyl například zadržen za namalování hákových křížů na dveře jedné mešity v září ve Stockholmu ani za listopadové rozbití okna mešity+ ve městě Fittja, do kterého kdosi hodil prasečí nožičky.

Incidenty se staly v době, kdy se v zemi diskutuje o imigrační politice. Debaty podle agentury Reuters vyvolala krajní pravice, která požaduje, aby se o 90 procent snížil počet žadatelů o azyl, jimž je povolen pobyt v zemi. Hlavní politické strany ale trvají na tom, aby si Švédsko zachovalo svůj liberální přístup k imigraci.

Související