Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem je možné rozvíjet jen na principu vzájemné rovnosti. V novoročním vzkazu adresovaném americkému prezidentovi Baracku Obamovi to uvedl jeho ruský protějšek Vladimir Putin. Zároveň připomněl, že Rusko a Spojené státy jsou zodpovědné za světový mír.

Kreml ve středu na svém webu zveřejnil část seznamu s Putinovými přáními světovým státníkům, v neúplném výčtu chybí například ukrajinský prezident Petro Porošenko či česká hlava státu Miloš Zeman.

"Ve svém přání americkému prezidentovi Baracku Obamovi ruská hlava státu upozornila, že v nadcházejícím roce si obě země připomenou 70. výročí vítězství, za které v protihitlerovské koalici bojovaly bok po boku," uvedl tiskový odbor Kremlu.

"Ruský prezident připomněl odpovědnost Ruska a Spojených států za péči o světový mír a stabilitu a jejich mimořádnou roli v tom, že čelí světovým výzvám a hrozbám." V textu zveřejněném na kremelském webu Putin rovněž uvedl, že "úspěšné rozvíjení bilaterálních vztahů je možné jen na základě vzájemné rovnosti a respektu".

V uvedeném výčtu nechybí například německá kancléřka Angela Merkelová, britský premiér David Cameron či francouzský prezident François Hollande, ale také maďarský premiér Viktor Orbán, který kritizuje západní sankce vůči Rusku.

Hollande bude v novoročním projevu usilovat o větší přízeň voličů

Prezident François Hollande, který se stal nejméně oblíbenou hlavou Francie za posledních 50 let, se v tradičním novoročním projevu bude především snažit získat větší přízeň obyvatel. Podle svých blízkých hodlá pojmout "s bojovností a odhodlaností" příštích 12 měsíců, které nejspíše rozhodnou, zda v roce 2017 bude moci usilovat o druhý pětiletý mandát.

"Francie v měnícím se světě jde kupředu a zahájila potřebné reformy," hodlá socialista Hollande podle agentury AFP říci večer spoluobčanům. Prezident, kterému mnozí vyčítají liknavost, chce slíbit, že bude dynamický. "Vyhrávat umožňuje člověku to, že je ofenzivní. Rok 2015 bude proto jiný: nebudou to stejná témata, stejné souvislosti, blížíme se k (volebnímu) roku 2017," tvrdil prezident již o Vánocích.

Podle deníku Le Monde Hollande stále věří ve svou šťastnou hvězdu. "Rozhodl se bít za to, aby se stal znovu kandidátem. A jeho soupeři zápas s ním zdaleka nevyhráli," je přesvědčen prestižní list v narážce na ostrou kritiku na adresu prezidenta, která zaznívá i z jeho vlastního politického tábora.

Nyní by Hollande, nejspíš ale i každý jiný socialistický kandidát, byl v prezidentských volbách vyřazen hned v prvním kole. Podle posledních průzkumů by totiž do druhého, rozhodujícího kola postoupila spolu s kandidátem tradiční pravice zástupkyně nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová.

Le Monde ale připomíná, že ještě rok před jeho zvolením v prezidentských volbách v roce 2012 se Hollandovi kvůli jeho nízké podpoře v průzkumech přezdívalo "Pan tři procenta".

Hollande vstupuje do nového roku s již poněkud lepší popularitou u voličů, než tomu bylo před několika týdny. Kladně ho podle nejnovějších průzkumů nyní hodnotí 25 procent obyvatel, zatímco na podzim to bylo jen 13 procent.