Úder tropické bouře Seniang zabil na Filipínách nejméně 59 lidí, několik dalších osob se pohřešuje. Informoval o tom ve středu filipínský úřad pro řešení následků přírodních katastrof (NDRRMC). Ačkoli bouře byla relativně slabá a rychlost větru dosahovala jen 65 kilometrů v hodině, způsobil živel rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy.

Bouře, o níž se referuje i pod druhým, mezinárodním názvem Jangmi, se k Filipínám přiblížila v pondělí a zasáhla zejména východně položený ostrov Samar, konkrétně oblast Východní Visayas, a také severní část ostrova Mindanao. Evakuovat se muselo na 80 000 lidí.

Podle šéfa NDRRMC Alexandera Pamy, kterého citoval zpravodajský server GMA News, zemřelo 19 z padesátky obětí při obrovském sesuvu podmáčené půdy poblíž stotisícového města Catbalogan na západě ostrova Samar. Deset dalších lidí zahynulo pod závalem bahna ve městě Tanauan na ostrově Leyte. Dvanáct lidí přišlo o život při záplavách na ostrově Cebu, kde byl vyhlášen stav nouze.

Úřady sdělily, že živel přímo zasáhl více než 120 000 lidí, kromě mrtvých jsou informace o 26 zraněných a osmi pohřešovaných lidech. Obrovské škody napáchala bouře v zemědělství.

Prezident Benigno Aquino rozhodl o okamžité materiální a finanční pomoci postiženým regionům, jež se dosud vzpamatovávají z následků tajfunu Hagupit, který zasáhl prakticky stejnou oblast před třemi týdny.

Podle meteorologů už mají Filipínci to nejhorší za sebou a bouře, která zeslábla na tlakovou níži, území souostroví opustí v pátek.

Bouře Seniang má vzhledem k počtu obětí už nyní mnohem tragičtější následky než řádění mnohem silnějšího tajfunu Hagupit, který východní a střední Filipíny zasáhl začátkem prosince. Tehdy zahynulo 22 lidí. Loni po úderu tajfunu Haiyan na Filipínách přišlo o život přes 7000 lidí.

Související