Po černých skříňkách ze zříceného indonéského airbusu, který se v neděli potopil u ostrova Borneo, pátrá speciální mnohonárodní tým vybavený akustickým zařízením.

Na palubě letounu společnosti AirAsia podle dostupných informací zahynulo všech 162 osob. Dosud se z moře podařilo vytáhnout 30 těl obětí, informovaly světové agentury. Někteří z cestujících byli údajně stále připoutáni k sedačkám.

Špatné počasí zatím maří pátrání a brání potápěčům, aby hledali vrak letounu A320-200, který letěl z indonéského města Surabaja do Singapuru.

Francouzská agentura BEA ve čtvrtek večer oznámila, že v pátek ráno na místo neštěstí dorazí loď se dvěma zařízeními na vyhledávání podmořských akustických signálů. Na lodi je tým francouzských, singapurských a indonéských expertů. Tým BEA se účastní vyšetřování všech nehod letounů Airbus.

Pátrání se soustřeďuje na oblast v severní části Jávského moře, kde už se našly trosky letounu a několik těl. Zprávy o tom, že záběry ze sonarů pod hladinou identifikovaly temný předmět, který by mohl být trupem letadla, se ale nepotvrdily, uvedla agentura Reuters s odvoláním na indonéské činitele.

I kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám bylo dosud vytaženo z moře jen 30 těl, z toho sedm během pátku. Většinu z nich nalezla americká námořní loď. Vrtulník poté dopravil těla z torpédoborce USS Sampson do města města Pangkalan Bun, které leží na jihozápadě ostrova Borneo. Ostatky čtyř obětí již byly identifikovány a předány pozůstalým.

Záchranáři se domnívají, že trosky letadla by mohly obsahovat další těla obětí, která se dosud nepodařilo najít. V případě, že budou nalezeny i černé skříňky, bude možné zjistit, co bylo příčinou zřícení letounu.

Jak uvedl jeden z indonéských vyšetřovatelů Toos Saniotoso, jeho experti "se snaží prošetřit veškeré aspekty". "Ať již jde o lidský faktor, technickou stránku, operační stránku, řízení letového provozu - všechno je pro nás velmi důležité," dodal Saniotoso.

Velký problém představuje hlavně špatné počasí, uvedl šéf pátracího týmu Henry Bambang Soelistyo. V pátek v místě nehody mrholilo a oblačnost nebyla nijak velká, nicméně pro příští dny meteorologové předpovídají déšť, silný vítr a až čtyřmetrové vlny. Ostatky letounu se rovněž mohou neustále pohybovat kvůli silným mořským proudům.

Související