Němečtí daňoví poplatníci se v roce 2014 sami přiznali k rekordnímu počtu daňových podvodů. Institutu takzvaného sebeudání, které zaručuje po doplacení úniku beztrestnost, využilo přinejmenším 38 300 osob, což představuje ve srovnání s předchozím rokem nárůst o 60 procent.

Na doplatcích ministerstva financí jednotlivých spolkových zemí vybraly podle agentury DPA kolem 1,32 miliard eur (asi 36,5 miliardy korun).

Nárůst počtu sebeudání souvisí podle DPA s novým zákonem, který vstoupil v platnost na počátku tohoto roku. Podle něj už neznamená oznámení vlastní daňové zpronevěry a doplacení požadované částky automatickou beztrestnost. Týkat se bude napříště už jen deliktů, u nichž vznikla škoda jen do 25 tisíc eur (zhruba 700 tisíc Kč).

Při částkách nad tuto sumu se daňoví zločinci trestu nevyhzločinců, kteří se přiznalinou, pokud ovšem nezaplatí pokutu ve výši v rozmezí deset až 20 procent uniklé daně v závislosti na její výši.

Nejčastěji se podvodníci udávali v hospodářsky nejvyspělejších spolkových zemích Bádensku-Württembersku (9 tisíc případů), Severním Porýní-Vestfálsku (7100) a Bavorsku (6000).

Právního institutu sebeudání v minulosti využili například bývalý prezident fotbalového Bayernu Mnichov Uli Hoeness nebo zakladatelka německého feministického hnutí Alice Schwarzerová.