Ve věku 70 let zemřel významný německý sociolog Ulrich Beck, mimo jiné autor vlivné knihy Riziková společnost.

Informoval o tom server Süddeutsche.de, jemuž Beckovo úmrtí potvrdila mluvčí nakladatelství Suhrkamp Tanja Postpischilová.

Beck se intenzivně zabýval tématem globalizace a jejími důsledky.

Rodák ze severopolského Slupsku zemřel na Nový rok následkem srdečního infarktu. Podle agentury DPA byl jedním z nejvlivnějších a nejznámějších sociologů uplynulých desetiletí a myšlenkově inspiroval i mnoho politiků.

Slavným se stal Beckův bestseller z roku 1986 Riziková společnost, který byl přeložen do více než 35 jazyků. Vyšel i česky, stejně jako například knihy Vynalézání politiky a Moc a protiváha moci v globálním věku. V roce 2007 Beck své myšlenky z Rizikové společnosti aktualizoval v knize Weltrisikogesellschaft (Světová společnost rizika).

Podle Becka moderní společnost netrpí svými porážkami, ale svými vítězstvími. Světový terorismus je podle něj důsledek vítězství moderní doby. Klimatická katastrofa hrozí kvůli úspěchu industrializace a masová nezaměstnanost je důsledkem zvyšování produktivity práce.

Věková pyramida přetěžuje sociální systémy, protože lidé díky lékařskému pokroku žijí déle.

Globální rizika jsou podle Becka nekontrolovatelná. Akademik kritizoval politiky za to, že využili strachu z terorismu k nespoutanému zavádění zákonů na posílení bezpečnosti a nástrojů na sledování lidí.