Výběrem poroty v pondělí oficiálně začne proces s Džocharem Carnajevem, který podle obžaloby předloni v dubnu spolu se svým bratrem Tamerlanem provedl teroristický útok na maraton v Bostonu. Džocharovi v případě uznání viny hrozí trest smrti.

Očekává se, že soud v Bostonu potrvá několik měsíců a že porotě může rozhodování zabrat několik týdnů. Při výbuchu nastražených trhavin zahynuli tři lidé, dalších více než 260 utrpělo zranění. Tamerlana po několika dnech na útěku policie při přestřelce zabila, Džochar byl vážně zraněn.

Obhajoba se opakovaně snažila začátek procesu odložit a jeho konání přesunout do Washingtonu. Carnajevovým právníkům se nakonec podařilo vyjednat pouze odklad, hlavní líčení mělo totiž původně začít již loni 3. listopadu. I lednový termín považuje obhajoba za příliš brzký, neboť prý nemá dostatek času se připravit.

Obhajoba pochybuje o tom, zda se Džocharovi dostane v Bostonu spravedlivého a nestranného soudu, neboť porota by mohla být přímo ovlivněna teroristickým útokem. Soudy ale opakovaně tyto námitky odmítly. Nejnověji obhajoba tyto verdikty napadla ve středu, kdy podala příslušné odvolání. Odvolací soud ale v sobotu odvolání zamítl a výběr poroty v pondělí začne.

Čtyři dny na útěku

Džochar Carnajev, který vinu popírá a čin vnímá jako pomstu za americkou invazi do Afghánistánu a Iráku, byl v souvislosti s útokem obviněn celkem ze tří desítek trestných činů. Podle obžaloby spolu s bratrem Tamerlanem 15. dubna 2013 v cíli mezinárodního maratonu umístil dvě podomácku vyrobené bomby z tlakových hrnců naplněných kuličkovými ložisky. Nálože byly ukryty v černých pytlích a umístěny v cílovém prostoru v odpadkových koších.

Maratonu se tehdy zúčastnilo na 27 tisíc lidí včetně 13 českých běžců, žádný z Čechů zraněn nebyl. Dalších půl milionu diváků běhu po celé trase přihlíželo.

Ihned po atentátu zahájila policie rozsáhlé vyšetřování a brzy za strůjce útoku označila bratry čečenského původu Džochara a Tamerlana Carnajevovy, kteří v USA žili několik let. Při útěku před policií bratři podle vyšetřovatelů zabili člena ostrahy Massachusettského technického institutu.

Po čtyřech dnech na útěku policie Tamerlana zabila při přestřelce a následující den dopadla Džochara s vážným střelným zraněním.

Hlavní proces s Džocharem doprovází soudy se známými bratrů Carnajevových. Jejich přátelé se zodpovídají z toho, že vyšetřovatelům při výsleších údajně lhali, případně mařili vyšetřování tím, že manipulovali s důkazy.

Teroristické útoky konání dalšího ročníku populárního maratonu nezastavily, loňský běh nicméně provázela mimořádná bezpečnostní opatření. Mezi diváky dohlíželo na akci 3500 policistů, nasazeni byli také psi vycvičení na hledání výbušnin. Součástí maratonu byly také pietní ceremonie, bohoslužby či vzpomínkový koncert.

Související