V Luhanské oblasti na východě Ukrajiny byl zabit vysoký velitel proruských povstalců.

Na internetových stránkách samozvané Luhanské lidové republiky se objevila informace, že Alexandr Bjednov, přezdívaný Batman, byl usmrcen ve čtvrtek, když se ho jiní separatističtí bojovníci pokusili zadržet.

Ukrajinská vláda a povstalci v neděli rovněž pokračovali v jednání o výměně zajatců.

Zatykač na Bjednova a několik dalších členů jeho praporu vydala kancelář prokurátora separatistů. Všichni byli obviněni z vražd, únosů a dalších trestných činů.

Mluvčí ukrajinské bezpečnostní rady zabití Bjednova potvrdil, neuvedl však žádné detaily. Jak poznamenala agentura AP, k bojům mezi jednotlivými povstaleckými skupinami docházelo již v minulosti.

Ukrajinská vláda v neděli také pokračovala v rozhovorech s povstalci ohledně výměny zajatců. Podle Darji Morozové ze samozvané Doněcké lidové republiky prý separatisté v této oblasti drží okolo 30 ukrajinských vojáků, zatímco Kyjev zadržuje asi 220 separatistů. Další výměna vězňů by se mohla uskutečnit v polovině ledna, uvedl předák doněckých povstalců Denis Pušilin. Reakce ukrajinských představitelů není známa.

Zatím poslední výměna se uskutečnila 26. prosince loňského roku. Kyjev a proruští separatisté si tehdy na východě Ukrajiny vyměnili téměř 370 válečných zajatců, z nichž nejméně 145 bylo z ukrajinských ozbrojených sil a více než 220 z řad povstalců.

Boje mezi proruskými separatisty a vládními vojsky na východě Ukrajiny si od dubna vyžádaly více než 4700 obětí. Od 5. září loňského roku, kdy se Kyjev v Minsku dohodl se separatisty na příměří, padlo podle armády více než 200 příslušníků vládních sil.

Související