Z nejnovější zprávy společnosti Google vyplývá, že v roce 2013 požádaly lokální vlády Google o odstranění celkem 39 374 položek s odkazem, který měl porušovat místní zákony. Kromě toho se na Google obrátili majitelé autorských práv a požádali o odstranění celkem 36,5 milionu odkazů, videí a dalších položek. Na zprávu upozornila stanice CNN.

Google svůj obsah upravuje podle zákonů všech 219 zemí, ve kterých provozuje své stránky. Společnost sice nezveřejnila celková čísla, kolik žádostí odstranila, v transparentní zprávě ale uvedla příklady.

Například v Turecku Google smazal odkazy, které očerňovaly zakladatele státu Mustafu Kemal Atatürka, protože turecké zákony podobné chování zakazují. Podobně se v Thajsku nesmí pomlouvat král, proto tam Google zablokoval tři sta videí, která krále Pchúmipchona Adunjadéta zesměšňovala. V Německu, Francii a Polsku zase Google stáhl odkazy na stránky, které propagovaly nacismus nebo popíraly holokaust.

Google dal za pravdu i Rusku, když odstranil příspěvek na blogu, ve kterém se psalo o "dostání čokolády", protože "čokoláda" může odkazovat na rekreační drogu a podle zákona má být obsah s propagací drog odstraněn. Naopak žádný gruzínský zákon podle Googlu neporušovalo video s údajným zneužíváním vězňů. Ve Spojených státech Google odstranil odkazy na videa a stránky s dětskou pornografií.

Impulzem pro žádosti o smazání odkazů z vyhledávače se stalo loňské rozhodnutí Soudního dvoru Evropské unie, který konstatoval, že lidé smějí Google požádat o odstranění citlivých odkazů, které nejsou ve veřejném zájmu. Od května obdržel Google sedm set tisíc žádostí, z nichž pozitivně vyhodnotil a odstranil 40 procent. 

Server CNN připomíná, že v roce 2010 se Google stáhl z Číny poté, co odmítl vyhovět cenzorským požadavkům čínského režimu s odůvodněním, že čínská vláda nebyla demokraticky zvolena a občané se zásahy nemusejí souhlasit. Přesto Google nadále operuje v dalších nedemokratických režimech, jako jsou diktatura v Zimbabwe nebo thajská monarchie. Google se k tomu pro CNN odmítl vyjádřit.

Podle CNN některé země poskytly Googlu a dalším vyhledávačům seznam termínů a témat, která jsou v zemi považována za protizákonná. Jiné země posílají Googlu žádosti o smazání konkrétních příspěvků. Poté, co Google žádost dostane, nechá ji posoudit svými právníky, zda skutečně porušuje zákony země.

Google kontroluje dvě třetiny světových vyhledávacích výsledků, a je tak jedním z největších internetových portálů vůbec. O odstranění odkazů pravidelně informuje v transparentní zprávě i na serveru chillingeffects.com.