Stoupenci hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida) v pondělí večer znovu demonstrovaly v Drážďanech proti údajnému posilování islámu v Německu. Menší shromáždění příznivců hnutí se konala i v dalších německých městech, kde ale zároveň manifestují odpůrci Pegidy. Podle policejních odhadů jsou mimo Drážďany početnější shromáždění za otevřenou společnost.

Podle televize n-tv se v Drážďanech na první povánoční demonstraci Pegidy sešlo přes 10 tisíc lidí. Od účasti je neodradila ani falešná zpráva o zrušení akce, kterou neznámí hackeři dopoledne zveřejnili na internetových stránkách hnutí. Demonstrace probíhá poklidně a nejsou hlášeny žádné konflikty mezi příznivci a odpůrci Pegidy.

Menší demonstrace proti údajné islamizaci Německa se konají také v Kolíně nad Rýnem a v Berlíně. V Kolíně nad Rýnem se podle policejních odhadů sešlo zhruba 250 příznivců Pegidy, v německé metropoli 350. "Pegida správně upozorňuje na problémy, které Německo má. Proti hnutí stojí jedině levicoví extremisté," řekl jeden z účastníků berlínské demonstrace.

V Berlíně i v Kolíně však převažují odpůrci hnutí. Ve městě na Rýnu se podle policie shromáždilo kolem 3 tisíc demonstrantů požadujících otevřenou společnost. V Berlíně se během podvečera uskutečnila tři shromáždění proti Pegidě, na největším z nich před Braniborskou bránou bylo podle policejního odhadu přes 2 tisíc lidí.

Mezi demonstranty u Braniborské brány převažovali lidé tureckého původu, kteří se cítí být Pegidou ohroženi. "Žiju v Německu, pracuji tady a platím tu daně. Proč na mě někdo útočí jen proto, že jsem muslim?" řekl jeden z demonstrantů. "Chceme ukázat, že Pegida nezastupuje jediný názor ve společnosti," zdůraznil další.

Nesouhlas s názory příznivců Pegidy dala najevo i některá německá města. V Berlíně nechala radnice po dobu konání demonstrace Pegidy zhasnout osvětlení Braniborské brány, v Kolíně nad Rýnem se do tmy ponořila místní katedrála.

Proti hnutí Pegida v pondělí opět vystoupila kancléřka Angela Merkelová z Křesťanskodemokratické unie (CDU). "Musíme jasně říci, že pravicový extremismus, xenofobie a antisemitismus nesmějí mít v naší společnosti místo," uvedla v tiskovém prohlášení. Sociálnědemokratický ministr spravedlnosti Heiko Maas se v Berlíně zúčastnil jedné z manifestací proti Pegidě.

Vláda nicméně v postoji k hnutí není jednotná. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU), která je sesterskou stranou kancléřčiny CDU, minulý týden vyjádřila pochopení pro některé požadavky hnutí a vznesla požadavek na rychlejší odsun neúspěšných žadatelů o azyl.

Pegida využívá protiislámské nálady, které v Německu zesílily v loňském roce. Na podzim začalo hnutí v Drážďanech pořádat pravidelné pondělní demonstrace, na největší z nich se těsně před Vánoci sešlo 17 a půl tisíce lidí. V dalších německých městech ale hnutí zatím výraznou podporu nezískalo.

Související