Pátrací týmy zachytily možné signály z černé skříňky letounu společnosti AirAsia, který se 28. prosince zřítil cestou z indonéského města Surabaya i se 162 lidmi na palubě. Agentuře Reuters to řekl vyšetřovatel Santoso Sayogo z indonéské komise pro bezpečnost dopravy.

Let QZ8501 zmizel z radarů ani ne v polovině letu z druhého největšího indonéského města do Singapuru. Nikdo ze 162 lidí na palubě nepřežil.

Indonéské pátrací týmy se nyní připravují na vyzvednutí ocasní části stroje pomocí nafukovacích zařízení připevněných na vrtulníky. Ocas letadla už ve středu lokalizoval podmořský robot. Právě v zadní části letadla bývají umístěny takzvané černé skříňky, které by mohly objasnit příčinu katastrofy. Podle Sayoga se zdá, že černá skříňka už není v ocasní části letounu.

Pátracím týmům se podařilo vyzvednout 41 těl obětí, většinou indonéských pasažérů a členů posádky. Předpokládá se, že mnoho dalších je stále připoutáno k sedadlům v trupu stroje. Do pátrání po dalších troskách letadla je zapojeno 30 plavidel z různých zemí.

Příčiny neštěstí ještě nebyly zjištěny. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídicí věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Kvůli hustému provozu však nedostal povolení vystoupat do větší výšky. Záchranáři předpokládají, že námraza pak způsobila výpadek motorů.

Související