Dva muže, dvě ženy a dítě držel jako rukojmí dvaatřicetiletý Amedy Coulibaly, který je také vrahem policistky z Montrouge ze čtvrtečního rána. "Oba útoky (tedy zadržení rukojmích ve Vincennes a vraždy v redakci Charlie Hebdo) jsou jasně provázané," uvedl pro deník Le Figaro dobře informovaný policejní zdroj. "Útočník, který drží rukojmí, pohrozil, že je všechny zabije, pokud policie spustí útok na bratry Kouachiovy," dodal.

Není ale prozatím jasné, zda Coulibaly jedná v koordinaci s oběma bratry, či na vlastní pěst.

Amedy Coulibaly není pro francouzskou policii žádnou neznámou. Ještě jako teenager byl několikrát stíhán a odsouzen za několik přepadení a prodej drog. S Chérifem Kouachim se údajně seznámil ve vězení někdy v letech 2005 a 2006, kdy oba seděli v žaláři Fleury-Mérogis na jih od Paříže. Právě ve vězení se Coulibaly údajně radikalizoval.

Deník Libération uvádí, že Coulibaly patří do stejné islamistické buňky nazývané podle pařížského parku Buttes-Chaumont. Právě síť Buttes-Chaumont verbovala po roce 2003 mladé Francouze do Iráku.

Deník Le Figaro připomíná, že v roce 2009 se dokonce setkal s bývalým prezidentem Nicolasem Sarkozym. V této době pracoval pro společnost Coca-Cola ve městě Grigny. Prezident si tehdy přál setkat se i s mladými zaměstnanci firmy, a mezi nimi byl i Coulibaly.

V prosinci 2013 byl Coulibaly odsouzen za pokus přípravy osvobození extremistů včetně Smaina Aliho Belkacema, který byl coby bývalý člen Alžírské ozbrojené islamistické skupiny v roce 2002 odsouzen na doživotí za útoky v pařížském metru v roce 1995. Do stejné akce se údajně zapojili i oba bratři Kouachiovi. Policie je však kvůli nedostatku důkazů propustila.

Policie Coulibalyho zadržela už v roce 2010, při domovní prohlídce u něj našla i jeden kalašnikov. Tehdy byl odsouzen na pět let. Část tohoto trestu pokryl jeho pobyt ve vazbě, později mu byl trest snížen. Coulibaly podle francouzských medií byl propuštěn z vězení zhruba před rokem.

Francouzská policie vyhlásila pátrání i po jeho šestadvacetileté manželce Hayat Boumeddieneové, se kterou se zná nejméně od roku 2010. Oba jsou podle francouzské policie ozbrojení a velmi nebezpeční.

Zatím jste si přečetli 100 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.