Redakce severoněmeckého listu Hamburger Morgenpost, který přetiskl karikatury proroka Mohameda z francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, se v neděli ráno stala terčem žhářského útoku. Oznámila to tamní policie, podle které si však útok nevyžádal žádné zraněné.

"Do okna pachatelé vhodili nejprve kameny a pak zápalné zařízení," řekl agentuře AFP policejní mluvčí. Požár, který vzápětí vypukl, "poškodil dvě místnosti, ale oheň se podařilo rychle uhasit," dodal.

Deník Hamburger Morgenpost přetiskl tři karikatury redakce Charlie Hebdo s titulkem "Takovou míru svobody si musíme udržet" hned po masakru v Paříži.

Německá tisková agentura DPA uvedla, že archiv, který se v redakci nacházel, je zničený. Policie již zatkla dva muže, kteří se v době útoku podezřele potulovali po okolí.

Klíčovou otázkou při vyšetřování je, zda existuje spojení mezi přetisknutím karikatur a útokem. Policie dodala, že je příliš brzy pro potvrzení takové spekulace. "Vzduch je pořád nasycený kouřem a policie hledá stopy," napsal Hamburger Morgenpost na svých webových stránkách krátce po požáru.

Podle nedělního vydání německého deníku Bild z rozhovorů vůdců extremistické organizace Islámský stát odposlechnutých americkou rozvědkou vyplývá, že teroristické útoky spáchané v tomto týdnu ve Francii by údajně mohly být začátkem vlny atentátů, které zachvátí evropský kontinent. Žádný konkrétní plán ale zatím není znám.

Útok na pařížskou redakci Charlie Hebdo se odehrál ve středu, islamisté Chérif a Said Kouachiovi zabili 12 lidí. 

Další terorista Amedy Coulibaly pak v oblasti Paříže ve čtvrtek připravil o život mladou policistku a v pátek usmrtil čtyři lidi v židovském lahůdkářství, kde také držel několik hodin 15 osob jako rukojmí. Policisté v pátek všechny tři teroristy zastřelili.

Související