Dvě velmi mladé sebevražedné atentátnice zaútočily v neděli na tržišti v severovýchodní Nigérii. Zabily nejméně čtyři osoby a dalších více než 20 zranily. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na svědky události. Je to již druhý podobný útok v této africké zemi za poslední dva dny. V sobotu při podobném útoku zhruba desetileté atentátnice zahynulo nejméně 20 lidí.

Exploze otřásla otevřeným tržištěm ve městě Potiskum brzy odpoledne. Tato oblast je často terčem útoků islamistické organizace Boko Haram, která loni spáchala asi sto teroristických útoků, při kterých zemřelo kolem 3000 lidí.

"Odvezli jsme šest těl, dvě ženské sebevražedné atentátnice. Zraněno bylo 21 osob," řekl agentuře AFP bezpečnostní zdroj. Počet potvrdil i zdroj z nemocnice, podle kterého jedné z atentátnic mohlo být kolem 15 a druhé kolem 20 let. Jeden z obchodníků z tržiště nicméně agentuře Reuters řekl, že atentátnicím bylo kolem deseti let.

Ve městě zaútočil sebevražedný atentátník již v listopadu. Tehdy zemřelo nejméně 48 lidí, většinou studentů. V sobotu vybuchla bomba před místní policejní stanicí.

V poslední době několik atentátů provedly ženy skrývající výbušniny pod hidžábem, tedy šátkem, který zakrývá vlasy, krk, ramena a poprsí. Už koncem listopadu a začátkem prosince zabily sebevražedné atentátnice na tržišti ve městě Maiduguri dohromady desítky lidí. V polovině prosince byla ve městě Kano zadržena třináctiletá dívka opásaná výbušninami. Stalo se tak krátce před tím, než je mohla odpálit v místním zdravotnickém středisku.

Radikálové z Boko Haram bojují od roku 2009 proti centrální nigerijské vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zemřelo na 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu občanů.

Související