Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně. Tato krátká věta se v posledních dnech stala symbolem solidarity s oběťmi středečního útoku na pařížskou redakci satirického časopisu, kde rukou islamistů zemřelo 12 lidí. Karikaturu doplní také nápis Vše odpuštěno. 

Příští číslo satirického časopisu vyjde v nákladu tři miliony výtisků. Obvykle se ho přitom tisklo 60 tisíc. Prodávat se bude v 25 zemích a přeložen bude do 16 jazyků. Kde všude bude časopis k dostání, není zatím jasné. Vůbec poprvé by se měl prodávat v USA nebo Velké Británii. Zatímco běžně se v cizině prodávalo 4000 výtisků, teď jsou požadavky na 300 tisíc. Největší zájem je v Belgii a Kanadě. Ne všude ale vyjde hned ve středu. Například ve Švýcarsku se bude prodávat až od čtvrtka. 

Na český trh se Charlie Hebdo s největší pravděpodobností nedostane. Distribuci zahraničních titulů zprostředkovává firma CZ Press. Podle informací HN z CZ Press o něj jednatel společnosti nezažádal a v Česku časopis distribuovat nechce. V nabídce ho nemá ani distribuční společnost Mediaprint. "Nikdo nám ho nenabídl," řekl jednatel firmy Radek Vaňkát. 

Mezi trafikanty je přitom o titul zájem. Síť Relay, která patří do francouzské skupiny Lagardére, o číslo usilovala. V Česku jí ale zahraniční tisk dodává právě CZ Press. Teď jedná ještě s jiným dodavatelem. Pokud se dohodne, pak by ale číslo bylo v Česku dostupné nejdřív ve čtvrtek.  

Aktuální číslo Charlie Hebdo bude v sítích Relay k dostání ve Francii. Spolu s dalšími vydavatelstvími se podle francouzského vydavatelství MLP, které za titulem stojí, vzdá zisku z prodeje. Peníze věnují rodinám obětí.  

Zatím není ani jasné, do kterých jazyků bude aktuální číslo přeloženo. Informaci nemá ani vydavatelství MLP. 

Obálku nového čísla tvoří obrázek proroka Mohameda, který pláče a drží transparent s inkriminovaným sloganem. Nad kresbou bíle oblečeného Proroka stojí nápis "Tout est pardonné" (Vše odpuštěno), napsal list Le Parisien a agentura AFP, která dostala kresbu k dispozici.

Připravovanému středečnímu vydání se říká "vydání přeživších". Autor úvodní karikatury podepisovaný jako Luz je jedním z těch, kteří středečnímu vraždění v redakci Charlie Hebdo unikli.

Redaktorů se ujal deník Libération, kde nové číslo vzniká. Budou v něm ještě nevydané kresby obětí atentátu, tedy Stéphana Charbonniera, Jeana Cabuta, George Wolinského, Philippa Honorého a Bernarda Verlhaca stejně jako texty Elsy Cayatové a Bernarda Marise.

Právník týdeníku Richard Malka prohlásil, že cílem není vydat číslo jako hold obětem, "protože to by neodpovídalo duchu Charlie Hebdo". "Zachováváme-li věrnost těm, kdo už zde nejsou, musíme být věrni i duchu listu, tedy šířit smích," prohlásil. Také další členové redakce sdělili, že se chtějí vyhnout nekrologům.

 

Vydavatele týdeníku po útoku zasypal příval objednávek na nové vydání z domova i ze zahraničí, a rozhodl se proto náklad mimořádně zvýšit na tři miliony výtisků. Ještě minulý týden se hovořilo o mimořádném nákladu milion kusů.

Obhájce a mluvčí časopisu Richard Malka připomněl, že kresby zobrazující Mohameda i autority jiných světových náboženství jsou již roky standardní součástí časopisu.

"Mezi čísly Charlie Hebdo za posledních 22 let nebylo jediné, ve kterém by nebyly karikatury papeže, Ježíše, kněží nebo rabínů, imámů a Mohameda," řekl. Bylo by prý "překvapivé", kdyby kresby Mohameda v novém čísle chyběly. Ve vysílání rozhlasové stanice Europe 1 Malka prohlásil, že týdeník, který se stal již dříve terčem islamistů, není časopis krutý, ale neuctivý. Razantně přitom odmítl veškerá obvinění z islamofobie.

Francie v úterý identifikovala muže, který na tureckém letišti doprovázel Hayat Boumeddieneovou hledanou kvůli útokům v Paříži. Je jím třiadvacetiletý Francouz Mehdi Belhoucine. Francouzská rozvědka ho zná a spojuje s radikály v Afghánistánu. Právě ti zřejmě pomohli Boumeddieneové dostat se z Francie.

V Německu v úterý večer bude konat pietní akce připomínající oběti teroristického útoku v Paříži. Akce u Braniborské brány v Berlíně se zúčastní německý prezident Joachim Gauck, kancléřka Angela Merkelová i další členové vlády. Součástí berlínské manifestace bude shromáždění, které na stejné místo už dříve svolala německá Ústřední rada muslimů. Ta se chce připomínkou obětí znovu distancovat od atentátníků.

V Jeruzalémě byli v úterý pohřbeni čtyři Židé, kteří byli mezi 17 oběťmi pařížského masakru. Zahynuli v pátek, když byli drženi jako rukojmí v pařížském obchodě s košer potravinami.

Na pařížské prefektuře se konala tryzna na počest tří zabitých policistů Přítomen byl prezident François Hollande i premiér Manuel Valls, zástupci parlamentu, pařížská starostka i policejní ředitel. Franck Brinsolaro a Ahmed Merabet zemřeli minulou středu při atentátu na redakci časopisu Charlie Hebdo, policistka Clarissa Jeanová-Philippeová o den později na pařížském předměstí Montrouge. Po nastoupení policejních jednotek a hymně na nádvoří stráž přinesla rakve s oběťmi, jimž Hollande posmrtně udělil Řád čestné legie.

Bulharská policie oznámila, že začátkem roku zatkla Francouze, který se chystal odjet do Sýrie a znal se s Chérifem Kouachim, který s bratrem minulou středu v Paříži zabil při útoku na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo 12 lidí. Bulharsko chce podle prokuratury zatčeného vydat do Francie.