Za poslední dva týdny uteklo z Nigérie před radikální islamistickou organizací Boko Haram do sousedního Čadu, Kamerunu a Nigeru zhruba 20 000 lidí.

S odvoláním na údaje OSN a vlád zmíněných afrických zemí o tom v úterý informovala agentura Reuters.

Pro jedny z nejchudších zemí Afriky, které mají potíže s nasycením a ochranou vlastních obyvatel, znamená příliv běženců další zátěž.

Úřad Vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR) odhaduje, že během deseti uplynulých dní uteklo z východu Nigérie do Kamerunu na 6000 obyvatel, dalších 1500 se pak uchýlilo do Nigeru.

Z údajů Čadu vyplývá, že do země přišlo asi 13 000 uprchlíků z Nigérie. Mnozí lidé se prý při pokusu překonat Čadské jezero, které tvoří hranici mezi oběma zeměmi, utopili, další zase uvízli na jezerních ostrovech, kde čekají na záchranu.

"Připravujeme se na to, že se situace ještě zhorší," prohlásil zástupce UNHCR v Nigeru Karl Steinacker. Do Nigeru za pět let trvajících násilností v Nigérii uteklo kolem 150 000 lidí.

Sunnitská sekta Boko Haram, která se snaží na převážně muslimském severu Nigérie zavést přísný islámský stát, při svých nájezdech na města a vesnice zabila již tisíce lidí.

Při posledním velkém útoku počátkem nového roku na město Baga na severu země zahynulo podle organizace hájící lidská práva Amnesty International na 2000 lidí.

Související