Hlavní ruský cenzurní orgán v úterý varoval média, aby nepublikovala karikatury na náboženská témata a nepodněcovala extremistické nálady ve společnosti.

Ruský tiskový dozor Roskomnadzor oznámil, že provedl "preventivní konzultace" se zástupci federálních i regionálních médií, aby je odradil od jednání, které by mohlo odporovat ruským zákonům.

"V souvislosti s tragédií ve Francii Roskomnadzor vyzývá ruské sdělovací prostředky, aby zvolily jiný způsob vyjádření solidarity s tragickou smrtí jejich francouzských kolegů než podněcování konfesního napětí v ruské společnosti," citoval Interfax z prohlášení, které připomíná teroristický útok na pařížskou redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.

Roskomnadzor se odvolal na ruské federální zákony O hromadných sdělovacích prostředcích nebo O boji proti extremismu, které urážlivá vyobrazení, články či proslovy na náboženská témata kvalifikují jako podněcování náboženské nesnášenlivosti. Roskomnadzor může v takovém případě činnost sdělovacího prostředku bez soudu pozastavit.

Podle ruských médií Roskomnadzor v minulých dnech oslovil redakce regionálního tisku dopisem, ve kterém upozorňoval na nepřípustnost nevhodných karikatur.

Související