Americké vyšetřovací úřady obvinily barmana ze státu Ohio z přípravy vraždy republikánského předsedy Sněmovny reprezentantů Johna Boehnera. O jeho vraždě muž jménem Michael Hoyt údajně uvažoval loni na podzim, pravděpodobně prostřednictvím jedu v nápoji.

Plyne to podle agentur Reuters a AP z dokumentů, které v úterý zveřejnil soud týden poté, co velká porota umožnila Hoyta obvinit. Předseda sněmovny je v USA druhý na řadě po viceprezidentovi, kdo zastupuje prezidenta v případě jeho odstoupení nebo smrti.

Hoyt podle dokumentů působil v country clubu ve West Chesteru v západním Ohiu a obsluhoval Boehnera, který do klubu jako jeho člen často chodil. Hoyta ze střediska v říjnu propustili a ten v následném rozhovoru s policejním příslušníkem řekl, že než odešel, "neměl dost času na to, aby Boehnerovi něco dal do pití".

Hoyt podle dokumentů také řekl, že "je Ježíš Kristus a že Boehnera zabije, protože se k němu choval špatně a je zodpovědný za ebolu". Jiné trestní podání hovoří o tom, že Hoyt vlastnil pistoli značky Beretta a říkal, že Boehnera zastřelí.

Hoyt se po výsleších na policii nechal dobrovolně přijmout do psychiatrického zařízení, kde nyní pobývá. Ukázalo se, že obviněný byl předtím v podobném zařízení už dvakrát. Policie uvedla, že Hoyt je pro Boehnera nadále hrozbou.

Boehnerův mluvčí Michael Steel uvedl, že předseda sněmovny o tomto případu ví. Boehner přes něj poděkoval Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI), policii Kongresu a místním úřadům v Ohiu za jejich úsilí.

Související