O první číslo francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo po nedávném vražedném útoku na jeho redakci byl ve Francii ohromný zájem. Bylo brzy vyprodané. Náklad byl proto zvýšen z původně plánovaných tří milionů na pět milionů; ve středu se jich ale zatím dostalo do prodeje jen asi 550 tisíc.

Číslo s další karikaturou proroka Mohameda vyšlo přesně týden poté, kdy islámští radikálové redakci časopisu částečně vyvraždili. Mnozí muslimové obviňují list z urážení proroka. Koupí nového čísla lidé podle komentářů vyjadřují solidaritu s redakcí.

U stánků s novinami stáli Francouzi fronty na vydání "historického čísla" již od brzkého rána. "Už není," opakovali prodavači tiskovin v Paříži i jinde zklamaným zákazníkům. Někteří z nich se tedy podle AFP vrhli na největší satirický týdeník v zemi Le Canard enchaîné, který na výraz solidarity s Charlie Hebdo opatřil první stranu titulkem "Do toho chlapi, nenechte se porazit".

"Vydavatel ráno rozhodl zvýšit náklad na pět milionů. Výtisky se budou distribuovat po 500 tisících denně, což v příštích dnech umožní uspokojit další zájem všech kiosků," řekla AFP šéfka distribuční společnosti Messageries Lyonnaises de Presse (MLP) Véronique Faujourová.

Namísto obvyklých 60 tisíc výtisků se redakce v minulých dnech rozhodla vydat nový Charlie Hebdo v třímilionovém nákladu. Tento počet byl již vytištěn a půjde postupně do prodeje. Zatím ale bylo ve Francii k dispozici jen 500 až 600 tisíc kusů, poznamenala rozhlasová stanice France Info.

Lidé mají i jinou možnost, jak výtisk získat, a to využít internetový prodejní server E-Bay. Někteří lidé na něm hned neváhali požadovat za nové číslo časopisu částky, které mnohonásobně převyšovaly cenu výtisku, která je tři eura (85 korun). Ceny  dosahují i několik desítek tisíc eur. Nejdražší kopie na britské verzi serveru e-Bay se nabízí za více než tisíc tři sta liber (přes 47 tisíc korun), na americké se cena blíží 15 tisícům dolarů (přes 350 tisíc korun), napsal server cnbc.com, podle něj by měly být dostupné i digitální verze v angličtině, španělštině a arabštině.

Vysoké ceny okomentoval týdeník Le Nouvel Observateur, podle něj se jedná se o "obchod se smrtí" neodpovídající duchu Charlie Hebdo.

Na titulní straně nového čísla je pod slovy "Vše odpuštěno" plačící prorok Mohamed držící nápis Je suis Charlie (Jsem Charlie). Tato krátká věta se za poslední týden stala symbolem solidarity s oběťmi teroristů. Někteří muslimští představitelé, mimo jiné v Egyptě a Kataru, však další karikaturu proroka odsuzují a označují za provokaci.

Nový Charlie Hebdo vychází v šesti jazykových mutacích: kromě francouzštiny také v angličtině, španělštině, arabštině, italštině a turečtině. Prodávat se bude v 25 zemích, během několika dní prý i v Česku. Zatímco běžně se v cizině prodávaly 4000 výtisků, teď došly požadavky na 300 tisíc kusů, nejvíce z Belgie a Kanady.

Ve frankofonní Belgii bude ve čtvrtek k dostání 20 tisíc výtisků aktuálního čísla, uvedl ve středu na svém webu místní list Le Soir, dalších 10 tisíc kusů by se mělo na pulty dostat v pátek. Je to výrazně více než dosud obvykle prodávaných 2000, ale také výrazně méně než 80 tisíc kusů, o které žádala distribuční společnost AMP. Ta podle svého webu plánuje zveřejnit seznam míst, kde bude číslo k dostání.

Ve Francii mezitím pokračuje vyšetřování útoků tří islámských teroristů, kteří minulý týden zavraždili 17 lidí, včetně sedmi novinářů, tří policistů a čtyř Židů. Policie při dvou zásazích nakonec útočníky zastřelila.

Podle středečních zpráv francouzských webů policie identifikovala komplice jednoho z islámských teroristů Amédyho Coulibalyho, který minulý týden v Paříži zavraždil jednu policistku a čtyři Židy. Podle deníku Le Parisien je ale možné, že hledaný komplic již utekl do Sýrie.