Pouhých deset dní zbývá řeckým stranám, aby si získaly hlasy celkem 9,8 milionu řeckých voličů. Už 25. ledna se bude rozhodovat o všech 300 křeslech řeckého parlamentu.

Předčasné parlamentní volby jsou pro zemi důležité, mohou znamenat přerod řecké politiky po čtyřiceti letech střídavé vlády dvou stran - Nové Demokracie a Panhelénského socialistického hnutí (PASOK), které většina voličů považuje za tvůrce současné krize.

Průzkum agentury Rass provedený 11. a 12. ledna dává největší šance radikální levicové formaci Syriza. Hnutí, které kritizuje dosavadní politiku tvrdých úspor, přisuzuje 30,2 procenta hlasů. Konzervativcům z Nové demokracie (ND) současného premiéra Antonise Samarase odhaduje 27,2 procenta hlasů. 

"Atmosféra je napjatá a podle všeho prožijeme změnu politické éry," říká historik Konstantinos Tsivos z Ústavu řeckých a latinských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Volby by také mohly naznačit, zda Řecko dál setrvá v eurozóně. Podle průzkumu agentury GPO tři čtvrtiny Řeků chtějí zachovat společnou evropskou měnu euro. Také vůdce hnutí Syriza Alexis Tsipras v předvolební kampani tvrdí, že není jeho cílem vystoupit z eurozóny.

"Tsipras chce, abychom zůstali v eurozóně a spolu s ostatními vybojovali nějakou změnu směru," doplňuje Konstantinos Tsivos. List Ta Nea uvedl, že skoro 60 procent obyvatel se nicméně obává, že hrozba ztráty eura není pro zemi zažehnána.

Syriza

Syriza

Koalice radikální levice si chce v případě svého vítězství především vyjednat nové podmínky splácení pomoci mezinárodním věřitelům, kteří si vymohli z řecké strany sérii tvrdých úsporných kroků. Jako ideální se vůdci formace Alexisi Tsiprasovi jeví zrušení většiny dluhů.

Řešení vidí v uspořádání konference podobné té londýnské z roku 1953, kdy země odpustily Německu většinu poválečných reparací a díky tomu se mohla tato země stát ekonomickou velmocí. "Otázkou nyní je, nakolik je váha Řecka podobná tehdejší váze západního Německa," říká historik Tsivos.

Na argumentaci, že věřitelé těžko na zrušení dluhů přistoupí, reagoval čtyřicetiletý vůdce tvrzením, že věřitelé budou raději volit ústup než řecký bankrot, při kterém by mohli přijít o všechny vložené peníze. Možné vítězství tak vyvolává v investorských kruzích paniku a zapříčiňuje propad aténské burzy.

Mezi další Tsiprasovy programové body patří zrušení úsporných opatření, která jsou součástí finanční pomoci, zastavení propouštění státních zaměstnanců nebo zvýšení minimální mzdy. Podrobný článek o programu strany jsme uveřejnili nedávno.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.