Sedm z 28 členských států Evropské unie podporuje zrušení protiruských sankcí, v této skupině jsou mimo jiné Česko a Slovensko, tvrdí s odvoláním na své diplomatické zdroje v Bruselu ruská tisková agentura TASS.

Podle českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka Praha o změně svého odmítavého stanoviska k rušení sankcí neuvažuje, dokud se nebudou naplňovat dohody z Minsku z počátku září a nezlepší se bezpečnostní situace na Ukrajině.

"Odvolání sankcí podporují Rakousko, Maďarsko, Itálie, Kypr, Slovensko, Francie a Česká republika," citoval TASS svůj zdroj. Ten prý také uvedl, že unijní ministři se na lednovém setkání nechystají o sankcích rozhodovat. "Rusko bude samozřejmě součástí agendy, ale o problému sankcí - jejich možném zrušení, zmírnění či obnovení - se jednat nebude. Rozhodnutí o sankcích by mělo padnout v březnu."

"V rámci EU jsme si stanovili jasná kritéria, podle kterých posuzujeme vývoj situace na východní Ukrajině. O změně české pozice ve vztahu k sankcím prozatím neuvažujeme, pokud nebudou implementovány minské dohody a nedojde ke zlepšení bezpečnostní situace na Ukrajině," sdělil Zaorálek.

List The Wall Street Journal před časem informoval o dokumentu, který připravuje diplomatická služba EU. V něm se prý počítá se zmírněním sankcí a s částečnou normalizací vztahů s Ruskem, pokud Moskva změní svůj postoj k Ukrajině. Deník také napsal, že o dokumentu by měli ministři zahraničí jednat již na své lednové schůzce v Bruselu.

Unie kvůli ukrajinské krizi zavedla několik druhů sankcí vůči ukrajinským separatistům a vůči Rusku, které západní země obviňují z podpory povstalců na východě Ukrajiny. Více než stovce osob a několika firmám zmrazil Brusel evropské majetky a zakázal vstup na území EU.

Unie to zdůvodnila porušováním územní celistvosti Ukrajiny a v případě Krymu také tím, že EU neuznává jeho loňskou anexi Ruskem. Omezen byl rovněž export zbraní a určitých technologií do Ruské federace, a především přístup ruských firem a bank na světové finanční trhy.

Související