Španělsko se připravuje na rok politických otřesů a divokých kampaní. Předseda vlády Katalánska Artur Mas svolal předčasné regionální volby, aby si ověřil podporu veřejnosti ve vyhlášení nezávislého státu. Krok oznámil Mas ve středu a dodal tím Španělsku už třetí rozhodující volby v následujících 12 měsících. O současné situaci jihoevropské země píše deník Financial Times.

Lokální a regionální volby dají v květnu první příležitost lidem ventilovat svůj vztek na zdiskreditované španělské politické zřízení. Výsledky mohou znamenat změnu moci ve městech, jako je Madrid nebo Barcelona.

Dalším hlasováním jsou už zmíněné volby v Katalánsku, kde političtí lídři doufají ve vítězství separatistických stran. Tím by se mohl posílit celkový tlak na nezávislost regionu.

A na konci roku si pak všichni Španělé zvolí nový parlament a vládu, v atmosféře nedávné politické krize a sílícího vzteku na politickou korupci.

Průzkumy naznačují, že dvě velké strany - středopravicová Lidová strana a opoziční socialisté - budou čelit první vážné výzvě od třetí strany. Radikální levicové hnutí Podemos (Můžeme) založené teprve před rokem by se mohlo stát největší silou v parlamentu. Analytici poukazují na to, že po vítězství tří takto rozdílných stran by bylo velmi obtížné ustanovit stabilní vládu.

Rozhodnutí vyhlásit předčasné volby v Katalánsku je nejnovějším krokem v dlouhodobé snaze postrčit bohatý severní region k nezávislosti. Vůdci regionu opakovaně vyzvali španělskou vládu, aby nechala katalánské voliče rozhodnout o své politické budoucnosti v závazném referendu. 

Ale lídři v Madridu trvají na tom, že ústava nenechává na takové hlasování místo, natož když má vést k rozdělení národa.

Dle vize katalánského premiéra mají zářijové volby fungovat jako takové kvazireferendum o nezávislosti. Každý hlas pro separatistickou stranu lze počítat jako hlas pro nezávislý katalánský stát.

Ke zvýšení efektu Mas vyzval všechny strany bojující za nezávislost, aby kandidovaly na společném seznamu. Tenhle nápad strany ale nakonec zavrhly. Mas ve středu řekl, že jeho vlastní strana Konvergence a jednota (CiU) a Republikánská levice Katalánska (ERC) budou tedy kandidovat samostatně, ale "se společným plánem cesty".

"Politický proces v Katalánsku pokračuje a posouvá se," řekl Mas. Vyhlášení předčasných voleb je výsledkem kompromisu na poslední chvíli mezi Arturem Masem a Oriolem Junquerasem, lídrem druhé nejsilnější ERC.

Analytici se obávají, že s blížícím se termínem voleb už nebudou strany tak jednotné, jako jsou nyní. "Masova strategie je udržet myšlenku nezávislosti živou, zatímco bude získávat čas pro svou stranu k vzestupu v předvolebních průzkumech," myslí si Antonio Barroso, politický analytik ve firmě Teneo Intelligence.

Související