Na letišti v Doněcku pokračují boje mezi ukrajinskou armádou a proruskými vzbouřenci i v pondělí. Podle listu Ukrajinska pravda o tom informovalo tiskové středisko protipovstalecké operace na východě země, z jehož zprávy vyplývá, že celý objekt v rukou vládních sil není. Separatisté tvrdí, že v jejich rukou je celé letiště.

"Na území doněckého letiště pokračují bojové akce s cílem osvobodit objekty, které drží povstalci. Protivník má podstatné ztráty na živé síle i technice," cituje Ukrajinska pravda na svém serveru ranní zprávu tiskového střediska.

Separatisté ale dopoledne tvrdili, že areál mají stále pod kontrolou a že odrazili veškeré pokusy armády o protiúder. "S jistotou mohu říci, že veškeré pokusy ukrajinských jednotek dobýt letiště... ztroskotaly. Ukrajinská armáda utrpěla obrovské ztráty," uvedl podle agentury TASS vůdce doněckých rebelů Alexandr Zacharčenko. Přes víkend prý jeho síly odrazily šest útoků ukrajinské pěchoty a obrněných vozidel.

Podle Zacharčenka se ukrajinská armáda pokusila postoupit i přímo do Doněcka, ale ani to se jí nepodařilo. Armádní kolonu prý zcela zničil výbuch mostu, přes který se chtěla do města dostat.

Podle sdělení ministerstva vnitra se ráno pod palbou ocitlo i město Debalceve. Na jeho centrum dopadlo kolem 20 granátů, které zranily velký počet civilistů. Mezi vážně zraněnými jsou prý děti.

Protiofenziva ukrajinské armády o víkendu vytlačila doněcké povstalce ze strategického letiště. Nová diplomatická jednání o urovnání krize jsou podle médií v nedohlednu, přestože Moskva slibuje, že učiní vše pro jejich obnovení už počátkem tohoto týdne.

Separatisté tvrdí, že příměří porušuje ukrajinská strana. "V poslední době se zvýšila intenzita ostřelování a stoupl počet zraněných. Za uplynulých 24 hodin bylo zaznamenáno 56 případů ostřelování zbraněmi ráže od 82 do 152 milimetrů. V Horlivce byla shozena letecká bomba o hmotnosti zhruba 500 kilogramů," cituje TASS Eduarda Basurina z povstaleckého velení. Dodal, že od neděle v Doněcké oblasti zemřelo devět lidí a zranění utrpělo 44, včetně čtyř dětí.

Okolní obytné čtvrti povstalci používají jako základnu pro ostřelování letištních budov, při zpětné armádní palbě už zahynuly desítky civilistů. V sousední Luhanské oblasti má i v pondělí platit příměří, které vyhlásily obě bojující strany v souvislosti s pravoslavným svátkem Křtu Páně.

Jednání takzvané minské kontaktní skupiny, které minulý týden zkrachovalo, podle kyjevských analytiků tento měsíc už nejspíš nezačne. Ruské ministerstvo zahraničí přesto živí naději, že se podaří svolat schůzku zástupců Kyjeva, Moskvy a vzbouřenců už na počátku tohoto týdne.

Část města je bez vody a elektřiny, nejezdí MHD

Část letiště ovládaná armádou se koncem týdne dostala pod silný tlak povstaleckých oddílů. Vzbouřenci už v pátek oznámili, že letiště "s konečnou platností" padlo do jejich rukou. Kyjev ztrátu letiště nepotvrdil, i když armádní zprávy připouštěly, že situace je tam "složitá". 

Už v sobotu armáda přisunula k areálu letiště posily a prorazila koridor, jímž přepravila do bezpečí zraněné vojáky. Celou noc pak bylo v centru Doněcku slyšet střelbu z těžkých zbraní, která brzy ráno nabrala na intenzitě. Nakonec se armádě povedlo získat zpět většinu letiště, v pondělí ale boje pokračují. Za víkend přišli o život čtyři ukrajinští vojáci a 32 jich bylo zraněno, řekl Lysenko. 

Podle separatistů jde o odvetu za loňská povstalecká vítězství, Moskva dala nad ofenzivou Kyjeva najevo "krajní znepokojení". Dva granáty dopadly o víkendu i blízko středu města, kde v neděli nejezdila veřejná doprava a obchody zůstaly zavřené. Část města je bez vody a elektřiny, život v Doněcku se prakticky zastavil. 

Video: Přelet nad doněckým letištěm

O civilních obětech nedělních bojových operací přicházejí jen dílčí informace. Podle doněcké radnice zahynulo ve městě pět lidí, podle povstalců zemřely dvě osoby a 16 lidí bylo zraněno. Ve městě Vuhlehirsk, které leží severovýchodně od Doněcku, po explozi granátu podle kyjevského ministerstva obrany zahynuly dvě děti ve věku sedmi a 16 let. Ve městě Krasnohorivka západně od Doněcku zemřela mladá žena po přímém zásahu jejího domu dělostřeleckým granátem.

Ukrajinskou ofenzivu potvrdili i doněčtí separatisté, kteří vydali emotivní výzvu "občanům Doněcké lidové republiky". Jejím hlavním obsahem je varování před panikou a před účinky kyjevské propagandy. "Donbas ještě nikdo nesrazil na kolena, naučili jsme se bojovat a vítězit, přestože známe i hořkost porážek. Společně píšeme dějiny, vítězství jsou před námi," citovala z prohlášení doněckého "ministerstva obrany" povstalecká agentura Novorossija.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v neděli na masové demonstraci v Kyjevě prohlásil, že separatisté v Donbasu nezískají ani píď ukrajinské půdy, důležitým faktorem ukrajinského vítězství se stává národní jednota.

Podle ukrajinských médií se pochod v centru Kyjeva změnil v demonstraci válečného odhodlání, které podtrhla i nedělní silná ofenziva ukrajinské armády v zóně doněckého letiště. "Naši vojáci na doněckém letišti prokazují hrdinství a vlastenectví a jsou příkladem, jak se má bránit země," prohlásil Porošenko na demonstraci.

Válečné úsilí podle prezidenta národ sjednotilo jako nikdy předtím. "Vrátíme Donbas Ukrajině a ukážeme, že mimořádně důležitým faktorem našeho vítězství se stává národní jednota," prohlásil Porošenko k davu shromážděnému na náměstí Nezávislosti.

Rusko je podle kremelského mluvčího ukrajinskou ofenzivou krajně znepokojeno. "V Doněcku byly obnoveny rozsáhlé operace, ostřelují se obytné čtvrti, obydlené oblasti. Taková situace pochopitelně nijak nepřispívá k realizaci minských dohod a k hledání cest k urovnání situace," řekl moskevskému rozhlasu mluvčí Dmitrij Peskov. Dodal, že Kreml své stanovisko ještě dá najevo.