Němečtí odpůrci islámu sympatizující s hnutím Pegida se v pondělí místo Drážďan sejdou v Mnichově. Drážďanská policie v neděli kvůli teroristické hrozbě zakázala veškerá shromáždění v saské metropoli plánovaná na pondělí.

V Mnichově se v pondělí podruhé bude konat pochod Pegidy, což je bavorská odnož hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida). Svoje akce ohlásili ale také příznivci otevřené společnosti.

Podle informací agentury DPA islamisté vyhrožovali atentátem Lutzovi Bachmannovi, organizátorovi demonstrací Pegidy v Drážďanech. Ty se v tomto městě konají každý týden od loňského října, minulé pondělí na toto shromáždění dorazilo podle odhadů policie na 25 tisíc lidí.

Zákaz veřejných shromáždění v Drážďanech podle euroskeptické neparlamentní strany Alternativa pro Německo (AfD) oslabuje demokracii v zemi. Vládní konzervativci a sociální demokraté považují opatření za výjimečné a nesmí se podle nich stát pravidlem. Zároveň vyjádřili obavy z eskalace napětí v ulicích.

Hnutím Pegida se nechali inspirovat dánští odpůrci islámu a založili nové hnutí Pegida Dánsko. Na pondělní podvečer svolalo svou první demonstraci do Kodaně.

 

Související