Radikálové z organizace Islámský stát (IS) žádají 200 milionů dolarů (4,8 miliardy korun) jako výkupné za dva japonské rukojmí. Video s nimi se v úterý objevilo na internetu. IS peníze požaduje do 72 hodin.

Japonci Kendži Goto Džogo a Haruna Jukawa v oranžových kombinézách před kamerou klečí spoutaní po boku ozbrojeného muže v černé kukle. Podobně vypadala videa se západními rukojmími, které IS v minulých měsících zabil. Podle agentury AP záběry pocházejí z mediálního pracoviště Furkán, které pro IS vyrobilo i předchozí materiály.

Japonsko, jehož premiér Šinzó Abe je právě na několikadenní cestě po Blízkém východě, na video reagovalo prohlášením, že teroristům nehodlá ustoupit.

"Naše pozice bojovat proti terorismu a neustoupit mu zůstává nezměněná. Ověřujeme pravost videa, na němž se hrozí smrtí dvěma mužů, kteří jsou označeni za občany Japonska. Zajímat lidi jako rukojmí je neomluvitelné. Vláda učiní vše, co je v jejích silách, aby byli Japonci co nejrychleji osvobozeni," řekl mluvčí japonské vlády Jošihide Suga.

Abe později na tiskové konferenci v Jeruzalémě řekl, že pro Japonsko je prioritou zachránit život rukojmích. "Extremismus a islám jsou dvě naprosto odlišné věci. Svět musí spolupracovat a reagovat, a přitom neustupovat terorismu," řekl.

Na dotaz, zda Japonsko výkupné zaplatí, odpověděl: "Největší důraz klademe na záchranu životů a na získání informací s pomocí dalších zemí." Suga předtím oznámil, že Japonsko vysílá do Jordánska náměstka ministra zahraničí.

Podle AP má hovořící muž stejný britský přízvuk, jako měl ten, který byl na záběrech při zabíjení předchozích rukojmích. Říká, že Japonsko podporuje západní vojenské akce proti IS, a proto se organizace zaměřila nyní i na Japonce. IS zatím nikdy neohrožoval občany Japonska, zaměřoval se na lidi ze západních zemí.

"Japonskému premiérovi: I když jste od IS vzdáleni více než 8500 kilometrů, dobrovolně jste se připojili k tažení proti němu. Hrdě jste darovali 100 milionů dolarů na zabíjení našich žen a dětí a na ničení domů muslimů," říká mluvčí. Abe o víkendu v Káhiře ohlásil masivní finanční nevojenskou pomoc blízkovýchodním zemím a těm, které čelí hrozbě IS, samostatných 200 milionů dolarů.

V úterý v Jeruzalémě řekl, že Japonsko tuto částku poskytne a že jde především o humanitární pomoc. "Japonsko chce maximálně pomáhat v nevojenské oblasti, zejména uprchlíkům ze Sýrie a z Iráku. Těch ohlášených 200 milionů má být využito na potraviny a léky pro záchranu těch, kdo přišli v těch oblastech o domov a stali se uprchlíky," řekl.

První ze zadržených Japonců, Jukawa, je zaměstnanec soukromé bezpečnostní společnosti. Je mu kolem 40 let a do zajetí IS padl loni v srpnu v Sýrii. Jukawaův otec řekl, že je zprávou ohromen. Japonec na Facebooku loni zveřejnil video, na němž je sám se samopalem a s doprovodným textem: Syrská válka v Halabu 2014.

Goto je nezávislý novinář a do Sýrie přijel loni. Napsal knihy o AIDS a o dětech v oblastech konfliktů od Afghánistánu po Afriku. Loni v říjnu v e-mailu agentuře AP napsal, že je v Sýrii. "Doufám, že budu schopen podělit se o atmosféru z tohoto místa," sdělil. Oba muži se znali.

Výkupné je pro IS podobně jako pro jiné radikální skupiny významný zdroj příjmů, z nichž financuje své akce. Islámský stát loni vyhlásil státní útvar chalífát na části území severní Sýrie a Iráku.

IS loni zveřejnil záznamy zabití amerických rukojmí Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. V zajetí stále drží britského fotografa Johna Cantlieho a jednu Američanku.

Související