V Doněcku na východě Ukrajiny v úterý zasáhl dělostřelecký granát autobusovou zastávku na severu města, dvě osoby zabil a pět těžce zranil. Oznámila to místní radnice. Podle ukrajinského analytika Dmytra Tymčuka Moskva přesunula na Ukrajinu desítky těžké bojové techniky. Ruské ministerstvo obrany označilo jeho tvrzení za "halucinace".

Granát dopadl na zastávku v okamžiku, kdy se místní obyvatelé u nedaleko přistaveného cisternového vozu řadili do fronty na pitnou vodu, napsala agentura Unian. Stav zraněných je vážný, počet obětí se možná zvýší.

Po krátké přestávce se v úterý obnovily tvrdé boje v doněckém letišti. Ukrajinská agentura Unian napsala, že povstalci vyhodili do povětří strop druhého patra nového letištního terminálu, jehož trosky vážně zranily skupinu ukrajinských vojáků. Areál ale údajně zůstává pod kontrolou armády.

Podle agentury TASS se v Doněcku dostala do minometné palby skupina novinářů z Ukrajiny a Ruska. Reportéři spěchali k autobusové zastávce, u níž explodoval granát. Jen náhodou se nikomu nic nestalo.

Ukrajinský armádní analytik Dmytro Tymčuk v úterý oznámil, že z Ruska v těchto dnech proudí přes úseky hranic kontrolované povstalci velké množství těžkých zbraní a munice. Výzbroj se soustřeďuje jižně od Luhansku, kde je k nasazení na frontě údajně připraveno 25 ruských tanků a 30 obrněných transportérů. Přes město Krasnodon byly navíc podle něj do Luhansku přepraveny dvě roty ruských vojáků, uvedl Tymčuk.

Jeho slova důrazně odmítlo ruské ministerstvo obrany, které analytikovo tvrzení označilo za "halucinace". Informace je prý zcela vymyšlená.

Na Doněck i v úterý v noci dopadaly miny a dělostřelecké granáty, uvedl mluvčí protipovstalecké operace ukrajinských ozbrojených sil Andrij Lysenko. Separatisté se snaží útočit na předsunuté armádní pozice na letišti a pokoušejí se přetnout koridor, jímž vládní jednotky dostávají posily a munici z obce Pisky ležící západně od letiště.

Silné boje pokračují o město Horlivka na severovýchod od Doněcku, kde armáda zaútočila na pozice vzbouřenců dělostřeleckou palbou.

Ukrajinské velení zveřejnilo první odhady ztrát povstalců během víkendových bojů o doněcké letiště. Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko agentuře Unian řekl, že na východě Ukrajiny v té době padlo kolem 300 "teroristů". Největší počet z nich zahynul přímo na letišti, další ztráty podle Heraščenka vzbouřenci utrpěli u měst Horlivka a Volnovacha.

Kreml: Kyjev kazí přípravy na summit

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v úterý prohlásil, že ofenziva ukrajinské armády v boji o doněcké letiště komplikuje vyhlídky na summit Ruska, Ukrajiny, Německa a Francie, který se měl uskutečnit do konce ledna. Uspořádání schůzky, kterou chtěl svolat kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, není teď pravděpodobné, řekl mluvčí.

Schůzka se původně měla uskutečnit 15. ledna. Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande ale účast odvolali s vysvětlením, že jednání má smysl jedině v případě, bude-li dosaženo pokroku v jednání o ukončení ukrajinské krize. Optimisté doufali, že summit se může uskutečnit do konce ledna.

"Jednání se může konat jedině v případě, že bude mít produktivní výsledek," souhlasil v úterním projevu se stanoviskem Berlína a Paříže Peskov. "V současné době ale příprava nevyhlíží tak pravděpodobně, jak se jevila před obnovením vojenských akcí na Ukrajině," dodal.

Související