Přinejmenším devět cestujících autobusu pobodal v centru Tel Avivu podle světových agentur palestinský útočník. Izraelský list Haarec hovoří až o dvanácti zraněných. Policie muže při pronásledování postřelila a poté zadržela. Policejní mluvčí Micky Rosenfeld prohlásil, že podle všeho šlo o teroristický útok.

Mluvčí citovaný agenturou AP uvedl, že Palestinec z místa ranního útoku utekl, ale členové vězeňské stráže, kteří právě v jiném autobuse projížděli kolem místa činu, ho pronásledovali a dopadli. Předtím muže postřelili do nohy, přičemž zranění je prý lehké. Třiadvacetiletý Palestinec z Tulkarmu na Západním břehu je prý v současnosti u výslechu. V Izraeli se údajně zdržoval nelegálně.

Rosenfeld rovněž uvedl, že pět z devíti cestujících je ve středně těžkém nebo těžkém stavu, čtyři další byli pobodáni lehce. Těžká zranění utrpěl například řidič autobusu, kterého Palestinec napadl údajně jako prvního.

Člen vedení radikální palestinské organizace Hamas Izat Rišak už útok na svém twitterovém účtu ocenil a označil jej za "odvážný a hrdinský". Jde podle něj o "přirozenou reakci na okupaci" palestinských území Izraelem.

Podle izraelského ministra zahraničí Avigdora Liebermana nesou vinu za útok vůdci Palestinců, včetně prezidenta Mahmúda Abbáse. Systematicky prý podkopávají právo na existenci Izraele jako židovského státu. Izraelské úřady posílily podle médií v Tel Avivu bezpečnostní opatření.

Pobodání cestujících bylo dalším z řady útoků Palestinců na izraelské civilisty i členy ozbrojených složek, které v posledních měsících doprovázejí zvýšené napětí mezi Izraelci a Palestinci po loňské 50denní válce v Pásmu Gazy. Zahynulo tehdy více než 2100 Palestinců, většinou civilistů. Oběti na izraelské straně tvořilo 67 vojáků a šest civilistů.

 

Související