Údajný velitel radikálních islamistických milic Boko Haram Abubakar Shekau se na nově zveřejněném videu přihlásil k odpovědnosti za útok na město Baga na severovýchodě Nigérie z počátku tohoto měsíce. Podle středeční zprávy agentury AP také uvedl, že násilí na severu této nejlidnatější africké země bude pokračovat.

Při přepadu islamistů na město Baga, v němž se nacházela i mezinárodní vojenská základna, zahynulo podle nigerijských úřadů kolem 150 lidí. Organizace Amnesty International ovšem hovoří až o 2000 mrtvých. Do zajetí se dostalo prý několik stovek žen a dětí, zničeno bylo údajně na 3700 příbytků a obchodů. Oblast i nadále zůstává v rukou Boko Haram.

Podle muže, který mluví na pětatřicetiminutové nahrávce, zabili radikálové lidi ve městě Baga tak, "jak nám to nařídil Pán". Vysmál se také plánům Nigérie a sousedních států na vznik společných jednotek pro boj s Boko Haram, o kterém zástupci zemí jednali v úterý v nigerské metropoli Niamey. Na videu lze vidět i zbraně, jež radikálové pravděpodobně ukořistili na základně v Doron Baga, kterou při přepadu také obsadili.

Žalobkyně Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu Fatou Bensoudaová v úterý uvedla, že prošetřuje podezření ze spáchání válečných zločinů na severu Nigérie.

Islamisté z Boko Haram bojují od roku 2009 proti nigerijské centrální vládě a požadují zřízení chalífátu, který bude spravován podle zásad islámského práva šaría. Loni spáchala tato organizace asi 100 teroristických útoků, při nichž zahynulo na 3000 lidí. Při násilnostech připisovaných Boko Haram za pět let přišlo o život už kolem 13 000 lidí a podle statistik OSN kvůli nim bylo nuceno opustit své domovy asi 1,5 milionu osob.

Související