Po letech odkladů a krátce před parlamentními volbami začala britská vláda podporovat nový protikuřácký zákon. Počítá s jednotnou podobou cigaretových krabiček, zakázanými logy značek a s obrázky poškozených lidských orgánů na obalech. Napsal to ve čtvrtek list The Guardian.

Poslední jednání o zákonu přitom probíhala v roce 2013, kdy ale návrh zákona nakonec stáhl sám premiér David Cameron. Vyhověl tak lobby tabákových firem, které žádaly odložení nové legislativy. Argumentovaly tehdy tvrzením, že potřebují více času na analýzy dopadů protikuřáckého zákona, včetně možného nárůstu pašování tabáku.

O zákonu nyní rozhodne parlament, kterému ve čtvrtek vláda podstoupila svůj návrh. Poslancům bude navíc umožněno takzvané volné hlasování, během něhož se mohou rozhodovat dle vlastního uvážení, a nikoliv podle postojů svých politických stran.

Nový design cigaretových krabiček představila ve čtvrtek britská ministryně zdravotnictví Jane Ellisonová. "Současná legislativa, díky které je například zakázáno kouřit v pracovních prostorách včetně restaurací a barů, sice funguje dobře, ale nesmíme usnout na vavřínech," okomentovala Ellisonová zpřísněnou protikuřáckou politiku.

"Sjednocený design krabiček a potlačení reklamní politiky tabákových značek je naprosto legitimní reakce," dodala Ellisová s tím, že v zemi ročně na přímé i nepřímé následky kouření zemře na sto tisíc lidí. Ministryně také oznámila, že již dříve schválený zákon, který počítá s úplným zákazem kouření v osobních autech, začne platit od 1. října.

Vlastní návrh na podobu nových krabiček v minulém týdnu představili také opoziční labouristé, kteří chtějí, aby byly všechny krabičky s cigaretami čistě bílé.

Na odpor narazil vládní návrh také v případě opoziční pravicové strany UKIP. "Je to úmyslný a nesmyslný zásah do trhu, který ročně přinese 12 miliard liber (437 miliard korun) do státní kasy a který zaměstnává 66 tisíc lidí," opřel se do navrhovaného zákona předseda strany Nigel Farage.

V České republice je zatím legislativa věnující se sjednocení cigaretových krabiček v nedohlednu. V Poslanecké sněmovně se od úterka projednává zákaz kouření v restauracích, hospodách a čajovnách. Ve Velké Británii přitom podobný zákon platí už od roku 2007.

Související