Východoukrajinští vzbouřenci odmítli další dialog s Kyjevem a ohlásili plán dobytí hranice Doněcké oblasti vzdálené zhruba sto kilometrů od nynější frontové linie. Kreml přitom obvinil z rozpoutávání konfliktu na Donbasu ukrajinskou armádu, která prý maří pokusy o mírové řešení krize. Kyjev na zvýšenou hrozbu reagoval posílením ostrahy strategických objektů a přípravou na přechod k válečnému hospodářství.

Alexandr Zacharčenko, původně polní velitel, jehož loni Moskva dosadila do čela doněckých separatistů, v pátek válečnickou strategii radikálů oznámil v emotivním prohlášení. "Doněcká lidová republika se dál nebude s Kyjevem pokoušet jednat o příměří. Pokusy jednat o příměří napříště podnikat nebudeme. Budeme teď sledovat, jak bude reagovat Kyjev. Kyjev nyní nechápe, že můžeme útočit současně ve třech směrech," uvedl Zacharčenko.

"Nebudou už žádná příměří, nebudou žádné rotace. Budou jen výměny zajatců, protože musíme dostat ven naše chlapce, kteří jsou v zajetí. Budeme (ukrajinské) trestné oddíly bít, dokud se nedostaneme na hranice Doněcké oblasti. A zjistím-li ohrožení doněcké země z jakéhokoli obydleného místa, zničím tuto hrozbu i tam," uzavřel své provolání.

Sebevědomí dává povstalcům páteční vítězství na doněckém mezinárodním letišti a podle Kyjeva i masivní posily, které vzbouřencům přicházejí z Ruska. Ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo, že denně přijíždí na Donbas až třicet ruských nákladních vozů s municí. Moskva dlouhodobě popírá, že by východoukrajinským separatistům poskytovala vojenskou podporu. Podle Kyjeva povstalci kromě Doněcku zesílili útoky na azovský přístav Mariupol a rovněž na postavení ukrajinské armády u Debalceve, Horlivky a Luhansku.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina zostření už téměř tři čtvrtě roku trvajících bojů má na svědomí výhradně Kyjev, který vydává rozkazy k palbě na hustě osídlené čtvrti Doněcku. Na východě Ukrajiny se do bojů zapojilo dělostřelectvo, raketové vojsko a letectvo, které pálí bez rozlišení po obydlených čtvrtích, řekl šéf Kremlu.

"To vše se děje zároveň s hledáním viníků a za doprovodu propagandistických hesel o hledání cesty k míru. Odpovědní jsou ti, kdo vydávají takové zločinné rozkazy. Lidé, kteří to dělají, musejí vědět, že neexistuje žádný jiný způsob řešení podobných konfliktů, než jsou mírová jednání a politické prostředky," citovala agentura TASS z Putinova projevu na schůzi Bezpečnostní rady.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk na zvýšenou bezpečnostní hrozbu reagoval výzvou k vyhotovení mobilizačních plánů národního hospodářství pro případ války. Zároveň oznámil, že vláda rozhodla o silnější ostraze strategických objektů po celé zemi. Podle ukrajinských médií byly už hlídky posíleny ve východoukrajinském Charkově, kde v minulých týdnech došlo k několika pumovým atentátům.

Šéfové ukrajinských oblastí by podle premiéra měli každý pracovní den zahájit analýzou aktuální bezpečnostní situace. "Situace není jednoduchá. Naším úkolem je plně ochránit klíčové objekty infrastruktury, které mají strategický význam pro město, pro oblast i pro stát," zdůraznil Jaceňuk.