Téměř 500 manilských bezdomovců prý filipínské úřady ukryly před papežem Františkem, který minulý týden zavítal do této ostrovní republiky na čtyřdenní návštěvu.

Bezdomovci byli dočasně ubytováni v luxusním hotelu za městem, informoval s odvoláním na ministryni sociálních věcí Corazón Solímanovou zpravodajský server BBC. Opozice i ochránci lidských práv opatření kritizují.

Podle Solímanové bylo 490 bezdomovců, žebráků a dětí ulice, stejně jako 100 zaměstnanců jejího úřadu, kteří se o ně údajně starali, na náklady ministerstva ubytováno ve dnech papežovy návštěvy v přepychovém hotelu Chateau Royale Resort nedaleko hlavního města. Jedna noc v apartmánu tam podle BBC stojí několik stovek dolarů.

Poslanec Terry Ridon už oznámil, že kvůli aféře, kterou označil za "čistku", chce zřídit parlamentní vyšetřovací výbor. Renato Reyes, sekretář místní organizace Bayan chránící lidská práva, označil akci za pokus o zatajení pravého rozsahu problému bezdomovectví v zemi. Boj proti chudobě byl přitom ústředním tématem Františkovy návštěvy na Filipínách. S několika vybranými dětmi bez střechy nad hlavou se tam i setkal.

Solímanová své rozhodnutí obhajuje s tím, že mnoho lidí bez domova, kterých se opatření dotklo, běžně pobývá na místě velké nedělní mše, jež přilákala na šest milionů věřících. Chtěla je prý uchránit před tím, aby se jim v davu něco stalo.

Součástí plánu podle ní bylo od samého začátku i dočasné přesunutí lidí do bezplatných ubytovacích zařízeních ministerstva v Manile, kde nyní skutečně pobývají. Solímanová také odmítla, že by šlo o snahu zabránit papeži vidět na Filipínách pravý stav věcí. I tak prý projížděl kolem chatrčí chudých.

Už během papežovy návštěvy otiskl britský list Daily Mail zprávu, v níž tvrdil, že děti žijící na ulici úřady pozavíraly do klecí v nápravných zařízeních. Filipínská vláda však tuto zprávu rezolutně odmítla.

Související