Strana Nezávislí Řekové, která se ostře vyhraňuje proti mezinárodnímu věřitelskému programu záchrany se ukazuje jako nejpravděpodobnější koaliční partner levicové strany Syriza. Té průzkumy veřejného mínění předpovídají vítězství v předčasných parlamentních volbách v neděli. Napsala to agentura Reuters.

I když jde o stranu pravého středu, tvořenou odpadlíky z konzervativní Nové demokracie premiéra Antonise Samarase, sdílejí Nezávislí Řekové se Syrizou odpor k mezinárodnímu záchrannému plánu v celkové hodnotě 240 miliard eur (6,6 bilionu Kč), který vedl k tvrdým škrtům a hlubokému propadu životní úrovně obyvatelstva.

V průzkumech se strana dlouhé týdny pohybovala kolem tříprocentního prahu volitelnosti a až v poslední době se zdá, že jej přece jen překročí. Syriza v posledních dnech získala nad druhou Novou demokracií náskok zhruba až šesti procentních bodů, které jí ale nedávají záruku, že ve volbách obdrží nadpoloviční většinu v 300členném parlamentu k vytvoření jednobarevné vlády.

Vůdce Syrizy Alexis Tsipras ve čtvrtek vyzval voliče, aby jeho stranu masivně podpořili a umožnili jí vytvořit vládu samostatně. O potenciálních partnerech nemluvil s tím, že jakákoli vnucená koalice by Syrize jen svazovala ruce.

Syriza má nejblíže ke komunistům, s nimiž sdílí mnohé marxistické hodnoty. Komunistická strana Řecka, které vyhovuje postavení věčného kritika, ale možnost spolupráce odmítla i proto, že sama je rovnou pro opuštění Evropské unie, zatímco Syriza slibuje i zachování společné měny eura.

Nezávislí Řekové se liší od Syrizy v mnoha tradičně konzervativních otázkách. Slibují tvrdě zakročit proti nelegálnímu přistěhovalectví a brání úzké vazby mezi pravoslavnou církví a státem.

Na druhou stranu ale chtějí smazat velkou část zahraničních dluhů, snížit daně, daňovým zvýhodněním přilákat investice, vytvářet nová pracovní místa a podporovat malé a střední podniky. Jdou tedy více vstříc Syrize než například nová liberální strana Potami, která je vůči mezinárodním věřitelům z eurozóny mnohem smířlivější.

Podle Reuters Nezávislí Řekové naznačili svoje ambice v předvolebním šotu, kde jejich vůdce Panos Kammenos pomáhá malému chlapci se jménem Alexis, aby se vyhnul vykolejení svého vláčku. "Budeme pojistným ventilem pro tuto zemi," říká ve spotu.

Související