Indonéští záchranáři se v sobotu neúspěšně snažili ze dna vyzvednout trup letadla společnosti AirAsia, které se 28. prosince zřítilo se 162 lidmi na palubě do Jávského moře. Nový pokus se uskuteční v neděli, napsala agentura DPA. Práci potápěčům komplikuje silný proud a špatná viditelnost.

Trup se podařilo dostat takřka k hladině, poté ale opět klesl ke dnu, neboť se vypustily vzduchové vaky, které středovou část letounu nadnášely. Podle médií se výstup z 30metrové hloubky zastavil sedm metrů pod hladinou. Šéf záchranných operací Suryadi Bambang Supriyadi k tomu řekl, že silný proud uvolnil popruhy upoutané k trupu. Záchranáři nyní podle AP čekají na dodávku dalších vzduchových vaků.

Supriyadi dále ohlásil nález kokpitu, který je asi 500 metrů od trupu a kde by mohla být těla pilota a kopilota. "Potápěči je vyzvednou, pokud tam jsou," dodal. Dnes záchranáři vyprostili z vraku další čtyři těla, čímž se počet nalezených lidských pozůstatků zvýšil na 69. Úřady předpokládají, že řada dalších je stále zaklíněna v trupu.

Portál detik.com napsal, že při dnešním vyzvedávání trupu vyplavaly na hladinu některé předměty patřící pasažérům a také části trosek. Mezi vytaženými předměty tak jsou například sušenky, obaly od nápojů, natáčky, telefon s připojenými sluchátky, polštáře nebo stolečky.

Letadlo zmizelo z radarů během letu z druhého největšího indonéského města Surabaya do Singapuru. Než byl se strojem přerušen kontakt, pilot oznamoval řídící věži, že se blíží k nebezpečným mrakům. Vyšetřovatelé po rozboru letových záznamů a nahrávek z pilotní kabiny vyloučili, že by za pád stroje mohli teroristé. Nyní se soustřeďují na možnou lidskou chybu či technické problémy letadla. Před pádem prý airbus při stoupání překročil rychlostní limit.

Související