Radikálové z hnutí Islámský stát (IS) údajně zabili jednoho z japonských rukojmí Harunu Jukawu. Japonská vláda nyní ověřuje pravost videozáznamu, který ukazuje druhého z rukojmí, jak drží fotografii mrtvého kolegy. Mluvčí kabinetu Jošihide Suga už ale podle agentury Reuters čin únosců označil za ohavný a nepřijatelný a vyzval je, aby druhého zajatce okamžitě propustili.

Kvůli videozáznamu se mimořádně sešla japonská vláda. Premiér Šinzó Abe novinářům autenticitu videa nepotvrdil, ale jeho zveřejnění nazval "neodpustitelným činem".

Islámský stát dal japonské vládě tento týden ultimátum a požadoval, aby Tokio zaplatilo za dva své zajaté občany 200 milionů dolarů (zhruba 4,9 miliardy korun). Radikálové tvrdili, že pokud výkupné nedostanou do pátku 23. ledna, oba muže zabijí. Japonsko vyplacení peněz odmítlo a snažilo se navázat kontakt s únosci.

Jukawa byl zaměstnancem soukromé bezpečnostní společnosti. Je mu 42 let a do zajetí IS padl loni v srpnu v Sýrii, kam se vypravil na vlastní pěst. Druhým rukojmím je 47letý novinář na volné noze Kendži Goto, který do Sýrie odjel loni v říjnu, když se o zajetí Jukawy dozvěděl. Chtěl ho prý zachránit a zpět do Sýrie se vydal jen dva týdny po narození svého potomka.

Video ukazující nehybný záběr Gota, který drží v ruce snímek sťatého Jukawy, se objevilo na internetu v sobotu. Záznam má i zvukovou stopu, kde pravděpodobně Goto žádá japonskou vládu, aby přistoupila na podmínky únosců. Podle japonské agentury Kjódo záznam dostala do e-mailové schránky i manželka jednoho z rukojmí.

Islámský stát už podle agentury DPA nežádá výkupné, ale propuštění příslušnice radikálního islamistického hnutí zatčené v Jordánsku.

Agentura AP zdůrazňuje, že pravost záznamu není nezpochybnitelná, a zvlášť poukazuje na to, že video se vůbec nepodobá tomu, jak IS vraždy rukojmí natáčel dosud. Radikálové loni zveřejnili záznamy vražd amerických rukojmí Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa i Britů Davida Hainese a Alana Henninga. Vždy šlo o záběry přímo z místa činu, kde oběť klečela v oranžové kombinéze a nad ní stál maskovaný muž s nožem v ruce.

Související