K pokojnému řešení krize na východní Ukrajině nevede jiná cesta než přes mírové dohody z Minsku. V neděli to na mimořádné schůzi bezpečnostní rady v Kyjevě prohlásil ukrajinský prezident Petro Porošenko.

V zemi je vyhlášen smutek za 30 obětí, které si vyžádalo sobotní ostřelování přístavního města Mariupol, za které jsou podle Porošenka odpovědní povstalci.

Americký prezident Barack Obama obvinil Moskvu, že k současnému vyhrocení situace na Ukrajině přispěla podporou separatistů. Rusko podobné výtky opakovaně odmítá, v neděli naopak obvinilo Kyjev, že jsou to ukrajinské jednotky, kdo ostřelují obytné čtvrti.

"Zahájit politický proces k uklidnění situace zůstává naší prioritou. Nevidíme jinou alternativu než dohodu z Minsku," uvedl Porošenko. Zároveň ale podle agentury Interfax vyslovil v souvislosti s novým rozhořením bojů obavy, že proruští separatisté od minských úmluv jednostranně odstoupili.

"Porošenkův cynismus nezná mezí. Pro nás byl minský proces otázkou života našich civilistů, pro Kyjev jen zástěrkou," komentoval Porošenkovo prohlášení zástupce doněckých povstalců Denis Pušilin. "Nechápu, proč Evropa a Spojené státy předstírají, že nevidí kyjevskou agresivní politiku," dodal.

"Nemyslím si, že by za nynějších podmínek byl k jednání kontaktní skupiny (představitelů Ukrajiny, Ruska, OBSE a povstalců) v Minsku důvod," prohlásil před zasedáním ukrajinské bezpečnostní rady Vladislav Dejněgo, který je vyjednávačem luhanských rebelů.

Dejněgo rovněž zpochybnil možnost uspořádat v běloruské metropoli v nadcházejícím týdnu schůzku, neboť "návrat ke konstruktivnímu dialogu je možný jen tehdy, pokud Kyjev učiní skutečné kroky k míru".

Porošenko během jednání rady také prohlásil, že ministři zahraničí Evropské unie budou v pondělí jednat o krizi či o možnostech toho, jak zvýšit tlak vůči Rusku. Vyvinout na Rusko další tlak v neděli přislíbil i Obama. USA podle něj zváží všechny cesty s výjimkou cesty vojenské, jak Moskvě zabránit vměšovat se do ukrajinské krize.

Obama: Rusko porušilo příměří

"Jsme hluboce znepokojeni tím, jak Rusko nyní porušilo příměří," řekl Obama během návštěvy Indie. Zároveň dodal, že by nepomohlo "zaplést se do vojenského konfliktu s Ruskem".

Ukrajinská bezpečnostní rada se v neděli sešla v reakci na sobotní incident v Mariupolu.

Kyjev tvrdí, že palbu na obytnou čtvrť vedli proruští separatisté. Ti ale toto obvinění odmítli a odpovědnost za 30 mrtvých civilistů a zhruba 90 zraněných připsali ukrajinským vojenským silám.

O aktuální situaci na Ukrajině v neděli telefonicky jednali rovněž ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a jeho americký protějšek John Kerry.

"Lavrov zdůraznil připravenost Ruska učinit vše, co je v jeho moci, aby přiměl zúčastněné strany k mírovému řešení," uvedla v prohlášení ruská diplomacie. Ta zároveň kritizovala Ukrajinu, že se "snaží zabránit přímému dialogu s Doněckem a Luhanskem" a "očividně nastavuje kurz vojenského potlačení jihovýchodu Ukrajiny".

Lavrov podle AFP rovněž řekl, že za desítky mrtvých v posledních dnech může Ukrajina, neboť její armáda opakovaně ostřeluje civilní čtvrti, čímž porušuje dohody z Minsku.

Související