Na cestě v přeplněném bruselském metru, které směřuje ke čtvrti s budovami evropských institucí, kontroluje každý druhý člověk na svém mobilu výsledky řeckých voleb. Oči celé Evropy teď totiž směřují právě k belgické metropoli. V Řecku jako v první evropské zemi totiž vyhrála „protisystémová“ strana, která se vzpírá dosavadní politice úsporných opatření, jež doteď, především kvůli Německu, hrála v Evropské unii hlavní roli. Záleží teď na dalších krocích evropských lídrů, jestli podobnou cestu budou následovat také jiné státy. Velkou šanci má například strana Podemos ve Španělsku nebo Národní fronta ve Francii.

„Řecko nechá za sebou katastrofické utahování opasků, opustí strach a autoritarismus a ukončí pět let ponižování a utrpení,“ řekl po vyhlášení volebních výsledků tisícům příznivců šéf vítězné Syrizy Alexis Tsipras. Strana ve volbách jen o dva mandáty nezískala nadpoloviční většinu v parlamentu a ještě v pondělí se chce dohodnout na koalici s menší stranou Nezávislí Řekové, která je stejně jako Syriza proti evropskému záchrannému programu. Tsipras dal tak jasně najevo, že chce přehodnotit dosavadní podmínky programu a nejlépe také s mezinárodními věřiteli dohodnout snížení řeckého dluhu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.