Za posledních 24 hodin v bojích s proruskými povstalci na východě Ukrajiny padlo sedm vojáků a dalších 24 utrpělo zranění. Podle agentury Reuters to dnes dopoledne v Kyjevě oznámil armádní mluvčí Vladyslav Selezňov s tím, že největší střety se odehrávají u města Dabalceve. Operaci u toho města dnes ohlásili také povstalci. Na Ukrajině nyní zuří nejtvrdší boje od loňského září, kdy bylo uzavřeno příměří. Moskva dnes z odpovědnosti za nové násilí obvinila Kyjev a vyzvala Západ, aby ukrajinskou vládu nepodporoval zamýšleným zpřísněním sankcí. Ohlásila také, že povstalci se rozhodli zlikvidovat palebné pozice armády.

"Jsme svědky pokusů o zmaření mírového procesu a toho, jak se znovu a znovu kyjevské vedení snaží vyřešit problém potlačením jihovýchodu za použití síly," prohlásil na tiskové konferenci ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. "Očekáváme, že naši západní partneři neudělají nic, co by poskytlo Kyjevu dojem, že všechny jejich akce dostanou automaticky podporu Západu."

Západní státy obviňují Rusko z podpory separatistů. Americký prezident Barack Obama po sobotním ostřelování přístavního města Mariupol, při kterém zahynulo 30 civilistů a další zhruba stovka utrpěla zranění, prohlásil, že za vyhrocenou situaci na Ukrajině může Rusko, jeho zbraně a jeho vojáci. Moskva odmítá, že by povstalcům dodávala zbraně a že by v Donbasu působili její vojáci.

Vláda vyhlásila mimořádný stav

Ukrajinská vláda v pondělí na východě země vyhlásila mimořádný stav, v ostatních oblastech nově platí vysoký stupeň pohotovosti. Oznámil to premiér Arsenij Jaceňuk. Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman zároveň uvedl, že poslanci na svém úterním zasedání nebudou ani kvůli zhoršené situaci v Donbasu jednat o možnosti vyhlásit stanné právo, napsala agentura Interfax-Ukrajina.

"Vláda se rozhodla zavést v Doněcké a Luhanské oblasti mimořádný stav a stav vysoké pohotovosti v ostatních oblastech," řekl Jaceňuk. Opatření znamená, že úřady a bezpečnostní složky jsou plošně připraveny na možné ohrožení bezpečnosti. Jaceňuk rovněž ohlásil vytvoření rady pro mimořádné události, v jejímž čele bude. Nová opatření zdůvodnil snahou zajistit bezpečnost občanů a usnadnit spolupráci úřadů.

Mluvčí Kremlu: Mezi Ruskem a Ukrajinou není žádný konflikt

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ohradil proti možnému zpřísnění sankcí, které nyní Moskvě hrozí. Dodal, že další pokus zvýšit ekonomický nátlak na Rusko bude "zcela zničující, neospravedlnitelný a naprosto krátkozraký". Při nabídce izraelského diplomata, který navštívil v pondělí Moskvu, že by se Izrael stal prostředníkem jednání mezi Ukrajinou a Ruskem, Peskov prohlásil, že Ukrajina a Rusko nejsou v konfliktu.

Lavrov opětovně vyzval Západ, aby nevyvolával protiruskou hysterii, a prohlásil, že je bláhové čekat, že se separatisté bez odpovědi nechají ostřelovat vojáky. Také řekl, že rebelové zahájili akce s cílem "zlikvidovat pozice, ze kterých ukrajinské ozbrojené síly těžkými zbraněmi ostřelují rezidenční čtvrti".

O novém útoku u města Horlivka již během dne informoval samozvaný vůdce doněckých povstalců Alexandr Zacharčenko. Ten prohlásil, že povstalecká operace v okolních vesnicích má za cíl ochránit civilisty před ostřelováním.

Moskva vyšle další sporný konvoj

Moskva mezitím informovala, že do Donbasu vyšle v pořadí dvanáctý konvoj s materiální pomocí. Kamiony v úterý vyjedou z Moskevské oblasti do Rostovské oblasti, kde se podle ruského ministerstva pro mimořádné situace připojí ke koloně dalších nákladních vozů s pomocí, která se v regionu mezitím formuje. Zatím není známo, kdy konvoj do Donbasu dorazí.

Zásilky, které kolony ruských nákladních vozů opakovaně dopravují na východní Ukrajinu, Moskva označuje za humanitární pomoc. Kyjev ale Rusko obviňuje, že tímto způsobem zásobuje i vojenským materiálem separatisty. Moskva však opakovaně popírá, že by východoukrajinské povstalce podporovala vojensky.

V pátek se na Rusko se žádostí o poskytnutí podrobného seznamu pomoci, kterou na Ukrajinu dodalo, obrátil Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN. Ten chce také vědět, jakým způsobem byl náklad na místě rozdělován.

Související