Předčasné parlamentní volby v Řecku vyhrála levicová opoziční strana Syriza. V pondělí odpoledne prezident Karolos Papulias jmenoval jejího předsed Alexise Tsiprase do pozice premiéra.

Koaliční vláda zřejmě vznikne velmi rychle, vítězové se již na spolupráci dohodli s pravicovou stranou Nezávislí Řekové (Anel). Syriza, která získala 149 křesel ve 300členém parlamentu, bude mít s podporou koaličního partnera pohodlnou většinu 162 poslanců. Složení kabinetu chce nový premiér oznámit nejpozději během úterý. Ustavující zasedání nového parlamentu je plánováno na 5. února.

Podle některých analytiků může znamenat vítězství této levicové strany to, že Řecko vystoupí z eurozóny. Analytici také poukazují na to, že vzniklá koalice může komplikovat jednání o případném snížení či odpuštění části řeckých dluhů.

Přinášíme sedm otázek a odpovědí na téma nové řecké vlády:

1. Jaký bude mít vliv vítězství levicové Syrizy v řeckých volbách na evropskou ekonomiku?

To, že řeckou vládu bude sestavovat levicová strana Syriza, která vystupuje proti podmínkám evropského záchranného plánu pro Řecko a zvažovala dokonce vystoupení země z eurozóny, má negativní dopad na evropskou ekonomiku.

Podle některých analytiků je nyní možnost vystoupení Řecka z eurozóny asi nejpravděpodobnější v historii. Přitom kdyby Atény opustily euro, mělo by to nepříznivý dopad na Řecko i celou EU včetně České republiky.

Již v pondělí ráno se propadla hodnota eura na nejnižší úroveň vůči dolaru za posledních jedenáct let a zhruba o pět procent klesla i hodnota řeckých akcií. Propad postihl zejména akcie bank. Později šla hodnota řeckých akcií opět vzhůru.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.