Východní pobřeží Spojených států v pondělí očekává přívaly sněhu, kterého by mohlo napadnout až 90 centimetrů. Potíže v dopravě pocítí podle agentury Reuters nejméně do úterý desítky milionů lidí. Hlavně v oblasti New Yorku by podle meteorologů mohlo jít o největší sněhovou bouři v zaznamenané historii.

Ještě předtím, než na americký severovýchod dopadly první vločky, zrušily aerolinky preventivně 3550 letů. Podle stránky FlightAware se to týká více než 1800 pondělních a přes 1700 úterních spojů. Cestující však mohou počítat s komplikacemi v letecké dopravě až do konce týdne, varují letecké společnosti.

Lidé se kvůli strachu z následných dopravních problémů začali zásobovat základními potravinami, v mnoha obchodech zůstaly jen poloprázdné regály a stojí se dlouhé fronty před benzinovými pumpami. Lidé kromě potravin a benzinu ve větší míře nakupují náčiní na odstranění sněhu, především lopaty nebo technickou sůl.

Na Twitteru lidé bouři přezdívají snowmageddon, tedy něco jako sněhový konec světa.

Některé obchody zejí prázdnotou

"Může to být největší sněhová bouře v dějinách města," řekl starosta New Yorku Bill de Blasio na tiskové konferenci. Obyvatele tohoto nejlidnatějšího amerického města vyzval, aby nevyjížděli na silnice a připravili se na nejhorší.

Očekává se, že rychlost větru překročí hranici 55 kilometrů za hodinu a v některých oblastech dosáhne i stokilometrové rychlosti. Počasí způsobí silné komplikace v dopravě a na mnoha místech dojde k přerušení dodávek elektrické energie.

Největší nápor větru by měl přijít v pondělí večer místního času v době, kdy se většina lidí vrací domů z práce.

Dosud největší podobná zaznamenaná bouře v New Yorku byla 11. až 12. února 2006, kdy napadlo 68 centimetrů sněhu, připomněly úřady.

Stojí se fronty na pohonné hmoty a dokonce i na jídlo

Související